Małe dziecko w rączką w buzi na rękach u taty ubranego w kraciastą koszulę
Materiał partnera

Rozwój widzenia dziecka - co warto wiedzieć?

Rozwój widzenia pociechy można określić, jako fascynujący proces. Zmysł wzroku jest jednym z najbardziej podstawowych. Dzięki niemu możliwy jest jednoczesny progres na innych obszarach życia. Dziecko wraz z upływem czasu i kształtowaniem się tego narządu zaczyna rozpoznawać bliskie osoby, dzięki czemu może zacieśnić więź emocjonalną. Z drugiej strony dzięki niemu wspierany jest rozwój intelektualny, ponieważ niemowlę zaczyna dostrzegać kształty i kolory.
Reklama

Przetworzenie tych obrazów i ich rozpoznawanie jest możliwe przez organ, jakim jest mózg. Z kolei oczy można określić, jako swego rodzaju narzędzie warunkujące samą możliwość widzenia.

Jak kształtuje się narząd wzroku u płodu?

Na samym początku widoczny jest jedynie niewielki pęcherzyk oczny, który kształtem przypomina gałązkę. Powstaje on z międzymózgowia. W kolejnym etapie ewoluuje on w nieco większy kielich oczny. W ten sposób powstaje siatkówka oka. Gałka oczna we właściwej formie wraz ze wszystkimi niezbędnymi elementami ukształtuje się do 2. miesiąca ciąży. Z kolei 4 miesiąc to moment, w którym można dostrzec pierwsze reakcje na światło. W momencie, kiedy dziecko przychodzi na świat jego wzrok, powinien działać, lecz nie będzie on w pełni rozwinięty.

Reklama

Widzenie u noworodka - co warto wiedzieć?

Zdolności widzenia noworodka z perspektywy dorosłego można ocenić, jako bardzo słabe. Na początku życia pociecha widzi jedynie kilka procent tego, co osoba z pełni rozwiniętymi zdolnościami. W tym momencie dziecko widzi przez mgłę, nie rozróżnia kolorów oraz nie jest w stanie skupić wzroku na żadnym ruchomym elemencie. Z drugiej strony rozwój widzenia następuje w niezwykle dynamicznym tempie. Czterotygodniowy maluch będzie dostrzegał pierwsze barwy. Na początku będzie to czerwień, a później kolejno zieleń, żółć i niebieski. Już w pierwszym miesiącu życia dziecka można dostrzec, że jest ono zdolne do nawiązywania pierwszego kontaktu wzrokowego, a tym samym reagowania na rodziców, czy inne bliskie osoby, co wpływa na jego rozwój emocjonalny.

Reklama
Dziecko blond włosy w różowych okularach korekcyjnych leżące na boku
Materiał partnera

Prawidłowy rozwój widzenia u najmłodszych - kiedy warto skontrolować tę kwestię?

W sytuacji, w której pociecha nie wykazuje żadnych niepokojących symptomów wskazujących na problemy z widzeniem, takich, jak m.in. zezowanie, a rodzice i członkowie rodziny nie są obciążeni żadną genetyczną wadą wzroku, na pierwsze badanie i weryfikacje prawidłowego rozwoju tego narządu przyjdzie czas po ukończeniu przez dziecko 3 roku życia.

Reklama

W sytuacji, w której istnieje takie genetyczne ryzyko. Warto zdecydować się na nie znacznie wcześniej, najlepiej po ukończenia przez nie pierwszego roku życia. Chodzi tutaj o badanie siatkówki, jak i nerwu wzrokowego. Nieco inaczej wygląda sytuacja dotycząca badania wady wzroku, które jest przeprowadzane znacznie wcześniej. W dzisiejszych czasach nawet niemowlaki, gdy zajdzie taka potrzeba mogą nosić w pełni dostosowane do ich potrzeb okulary.

Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/rozwoj-widzenia-u-dziecka-na-czym-polega/ , a także na stronę  https://www.krio.org.pl/  w celu znalezienia najlepszego specjalisty.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama