Segregacja śmieci
canva.com

Segregacja śmieci w domu - jak to zrobić?

Segregacja śmieci to ważny temat, który zyskuje coraz większe znaczenie w naszym społeczeństwie. Wprowadzenie odpowiednich rozwiązań w domu może pomóc nam w utrzymaniu porządku i przyczynić się do ochrony środowiska. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie segregować śmieci w domu i jakie kosze na śmieci warto wybrać.
Reklama

Zadbaj o organizację – kilka ważnych porad przed segregacją śmieci

Segregacja śmieci może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli nie mamy odpowiedniego miejsca na kilka pojemników. Warto jednak pamiętać, że producenci oferują różne rozwiązania, które ułatwiają segregację. Praktyczne pojemniki, które można umieścić w szafce pod zlewem, są świetnym wyborem.

Jak wygląda segregacja śmieci w domu?

W domu korzystamy z dwóch wąskich koszy umieszczonych w szafce pod zlewem. Jeden z nich służy do zbierania odpadów zmieszanych, a drugi jest przeznaczony na metale i tworzywa sztuczne. Dodatkowo, na drzwiczkach wiszący pojemnik na bioodpady, który regularnie opróżniamy. Papier odkładam w przedpokoju, a szkło w kuchni. Przy wyjściu z domu zabieram je ze sobą.

Małe pojemniki sprawiają, że śmieci trzeba wynosić częściej, ale to ma swoje zalety. Dzięki temu unikamy nieprzyjemnych zapachów w domu.

Reklama

Segregacja odpadów w domu nie musi być trudna, wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Segregacja śmieci
canva.com

Zasady segregacji śmieci

Segregacja śmieci polega na podziale odpadów na 5 podstawowych kategorii: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, bioodpady oraz zmieszane. Każda z tych kategorii jest oznaczona innym kolorem, co ułatwia segregację.

Segregacja metali i tworzyw sztucznych

Do żółtego pojemnika należy wrzucać plastikowe butelki, kartony tetrapaki, puszki po konserwach, opakowania plastikowe, folię aluminiową i wiele innych. Ważne jest jednak pamiętać, że nie należy wrzucać do tego pojemnika pojemników z zawartością, opakowań po lekach, sprzętu AGD czy zabawek.

Reklama

Segregacja papieru

Do niebieskiego pojemnika na papier należy wrzucać opakowania z papieru i tektury, gazety, książki, zeszyty, kartony i wiele innych. Natomiast nie powinno się wrzucać do niego chusteczek, tetrapaków, brudnego papieru czy paragonów sklepowych.

Segregacja papieru
canva.com

Segregacja szkła

Do zielonego pojemnika na szkło należy wrzucać szklane butelki, słoiki oraz puste opakowania po kosmetykach. Nie powinno się do niego wrzucać szkła okiennego, luster, żarówek czy opakowań po lekach.

Reklama

Segregacja bioodpadów

Do brązowego pojemnika na bioodpady można wrzucać odpady z owoców i warzyw, trawę, fusy po herbacie i kawie, skorupki jaj i wiele innych. Natomiast nie należy do niego wrzucać popiołu, leków, ziemi po kwiatach czy odchodów zwierząt.

Odpady zmieszane

Do pojemnika na odpady zmieszane, zazwyczaj oznaczonego kolorem czarnym, wrzuca się odpady kuchenne, artykuły higieniczne, brudne opakowania, tekstylia i wiele innych. Nie należy jednak wrzucać do niego leków, baterii, igieł czy akumulatorów.

Warto pamiętać, że segregacja śmieci może być jeszcze łatwiejsza, jeśli korzystamy z pojemników oznaczonych odpowiednim i kolorami. Naklejki z oznaczeniami można łatwo znaleźć i nakleić na pojemniki, co jeszcze bardziej ułatwi segregację.

Segregacja papieru
canva.com

Segregacja śmieci - Twoja rola w ochronie planety

Segregacja śmieci w domu to ważna czynność, która przyczynia się do ochrony środowiska. Dzięki odpowiednim pojemnikom i przestrzeganiu zasad segregacji, możemy skutecznie przyczynić się do zmniejszenia ilości odpadów i ochrony naszego środowiska.

Reklama
Autor - Magda Czarnota
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.czarnota@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama