Ślub humanistyczny
Canva.com

Ślub humanistyczny - czy jest ważny w Polsce? Wszystko, co trzeba wiedzieć

W social mediach coraz częściej pojawia się określenie ślub humanistyczny. Wiele osób jednak wie, czym w ogóle jest taka forma zaślubin i jaki ma wpływ na małżeństwo. Postanowiliśmy przygotować dla was zestawienie najważniejszych informacji.
Reklama

Co to jest ślub humanistyczny i dla kogo?

Ślub humanistyczny
Canva.com

Ślub humanistyczny wizerunkowo w żaden sposób nie ujmuje ślubowi cywilnemu, czy wyznaniowemu. Warto jednak wiedzieć, że humanistyczna ceremonia nie wnosi żadnych skutków prawnych. Wedle prawa, państwo młodzi formalnie nadal nie są małżeństwem. To uroczystość, którą powinniśmy zarezerwować dla najbliższej rodziny i wyrozumiałych, mniej tradycyjnych przyjaciół. Aktualnie najwięcej ślubów humanistycznych odbywa się w Wielkiej Brytanii, ale i w Polsce coraz częściej spotykamy się z tym nowym zjawiskiem.

Reklama

Ślub humanistyczny to idealna alternatywa dla osób, które nie mogą ze względów prawnych wziąć ślubu cywilnego lub kościelnego. To także szansa dla tych, którzy chcą wziął ślub inaczej, nieszablonowo. Najczęściej zawierają go pary homoseksualne oraz pary narzeczonych o różnej narodowości i wyznaniu.

Ślub humanistyczny nie jest dozwolony dla osób, które:

  • Poniżej 18. roku życia (choć z ważnych powodów i za zgodą opiekunów, można pozwolić na ślub kobiecie, która ukończyła 16 lat),
  • Ubezwłasnowolnione całkowicie,
  • Dotknięte chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym,
  • Pozostające już w związku małżeńskim,
  • Będące krewnymi w linii prostej, rodzeństwem czy w stosunku przysposobienia (adopcji).

Jak wygląda cała ceremonia?

Ślub humanistyczny
Canva.com

Ślub humanistyczny może być taki, jaki sobie wymarzycie. Na początku celebrant ślubny wita się z Parą Młodą oraz gośćmi. Później oboje wygłaszacie przemowy pełne miłości, coraz częściej również rodzina decyduje się na opowiedzeniu kilku ciepłych słów o parze. Na koniec składacie przysięgę i wymieniacie się obrączkami. Ważne! Na ślubie humanistycznym nie musicie mieć świadków. Koszt ślubu humanistycznego to około 400 zł i wiąże się to z wynagrodzeniem ślubnego celebranta.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama