Stresujący dzień kobiety
Canva.com

Stresujący dzień? Zrób TO, zniknie od razu

Każdy jest w stanie odnaleźć swój magiczny sposób na odprężenie i relaks w zupełnie innej aktywności. Niektórzy rozluźniają się po prostu podczas czytania książek, inni preferują totalne oczyszczenie umysłu za sprawą medytacji, a są i tacy, którzy twierdzą, że dopóki porządnie się nie zmęczą i nie przebiegną przynajmniej dziesięciu kilometrów, nie są w stanie wyjść z pracy i oddzielić się od codziennych obowiązków czy problemów.
Reklama

Z kolei spacery działają pozytywnie na wszystkich, dlatego wszyscy bez wyjątku powinni je praktykować. Najlepiej codziennie, bo regularność przy tej aktywności jest konieczna, aby móc uzyskiwać z jej pomocą porządne wsparcie dla swojego zdrowia mentalnego.

Stres niszczy zdrowie

Zbyt duży poziom stresu, zwłaszcza gdy ma się z nim do czynienia na co dzień, będzie mocno destrukcyjny dla ciała i całego organizmu. Doprowadzi do rozregulowania pracy serca i podwyższy ciśnienie krwi, czego efektem w skrajnym przypadku może być nawet zawał lub udar. Aby mieć mniej stresów w życiu lub lepiej sobie z nimi radzić, warto na pewno spędzać czas z rodziną, odstawić lub ograniczyć cukier, unikać używek i znaleźć równowagę pomiędzy pracą, rozwijaniem pasji, a zwykłym odpoczynkiem.

Reklama

Z kolei chwile relaksu dobrze jest przeznaczyć na długie spacery na stres. Maszerowanie w równym tempie, najlepiej wśród natury - po lesie lub jakimś parku - wspomoże wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, jednocześnie obniżając poziom kortyzolu, który podwyższa się pod wpływem stresu.

Aktywność fizyczna na stres

Można powiedzieć, że aktywność fizyczna (i to praktycznie każda jej forma) działa niczym lżejsze środki antydepresyjne, właśnie z powodu rzeczywistego wpływania na gospodarkę hormonalną i - mówiąc kolokwialnie - zmieniania chemii w mózgu. Osoby, które ćwiczą przynajmniej trzy lub cztery razy w tygodniu, są dużo spokojniejsze i mają więcej chęci do działania od tych, które odpoczywają raczej wyłącznie przed telewizorem.

Reklama

Spacer na stres potrafi zadziałać lepiej niżeli książka, intensywna jazda na rowerze albo granie w gry komputerowe. Zawsze można zresztą połączyć przyjemne z pożytecznym i wybrać się na krótką wędrówkę z rodziną, przyjaciółmi albo po prostu czworonożnym pupilem, by było jeszcze milej.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama