Kanapa w kolorze terakoty na tle szarej ściany z plakatami i grafikami
Canva

Styl eklektyczny. Sekrety najbarwniejszego stylu wnętrzarskiego

Styl eklektyczny to coś dla ekscentryków, miłośników różnorodności i zmiany. Choć eklektyzm jest fascynujący, równocześnie jest trudny zarówno do zdefiniowania, jak i do wprowadzenia. Mimo że oszałamiające eklektyczne wnętrza wydają się swobodne lub wręcz szalone, ich projektowanie jest bardzo przemyślanym procesem.
Reklama

Styl eklektyczny – co to takiego?

Eklektyzm w architekturze, sztuce i wnętrzarstwie polega na łączeniu w obrębie jednego dzieła elementów pochodzących z różnych epok i kultur. Choć styl eklektyczny kojarzy się bardzo nowocześnie, w rzeczywistości jego podwaliny powstały już w XIX wieku. Był on wówczas znany jako historyzm i polegał na łączeniu tzw. stylów historyzujących, czyli neogotyku, neorenesansu i neobaroku.

Budowle eklektyczne: Sagrada Familia, Statua Wolności, Wieża Eiffla
Canva

Dziś styl eklektyczny we wnętrzach przejawia się jako miks różnorodnych mebli, kolorów i dekoracji. Eklektyzmu nie należy jednak mylić z chaotycznym bezguściem czy kiczem – aby aranżacja była udana, twórcza i wartościowa musi opierać się na pewnych zasadach nadającym całości harmonijny wygląd.

Styl eklektyczny – cechy

Reklama

Eklektyzm to najtrudniejszy do zdefiniowania styl wnętrzarski. W dużym stopniu jest on odbiciem indywidualnych fascynacji właścicieli czy projektantów i nie sposób ująć go w sztywne ramy.

Jadalnia w stylu eklektycznym w industrialnym wnętrzu
Canva

Eklektyczne wnętrza cechuje:

  • zróżnicowana paleta kolorystyczna – eklektyzm lubi niebanalne miksy kolorów, ale w obrębie jednego wnętrza nie powinno być też ich zbyt wiele. Przy tworzeniu tego typu aranżacji warto sprawdzić uniwersalne zasady zestawiania barw;
  • różnorodne materiały – każdy styl wnętrzarski ma zestaw "ulubionych" materiałów, które pojawiają sie w aranżacjach. Styl eklektyczny takich materiałów nie posiada, on uwielbia wszystko! Drewno pojawia się obok metalu, beton architektoniczny obok cegieł i szkła, plastik obok sklejki i szlachetnego lnu itp.;
  • różnorodne wzory – w tym wypadku również wszystkie chwyty są dozwolone. Możesz śmiało miksować wzory folkowe z geometrycznymi, urban jungle z art déco, a romantyczne kwiaty z abstrakcją.

Jak urządzić mieszkanie w stylu eklektycznym krok po kroku?

Pamiętaj o regule 60:30:10 lub 70:20:10 – jest to złota zasada, która uchroni Twoją aranżację przed chaosem. Kierując się tymi proporcjami, zachowasz równowagę pomiędzy kolorami i stylami łączącymi się we wnętrzu.

Salon w stylu eklektycznym z białym biurkiem i ozdobną komodą
Canva

Krok 1. Wybierz style wnętrzarskie

Zrób listę stylów, które lubisz najbardziej.

Reklama

Następnie wybierz styl główny, mający pełnić rolę bazy. Następnie dobierz do niego drugi styl, który będzie go uzupełniał. Popularne i dobrze funkcjonujące połączenia to na przykład:

  • boho i scandi
  • boho i styl industrialny
  • boho i glamour
  • scandi i styl japoński
  • minimalizm i styl rustykalny
  • vintage i styl nowoczesny

Dwa style uzupełnij trzecim – powinien się on przejawiać jedynie w formie dodatków.

Salon eklektyczny z nowoczesną kanapą i kredensem w stylu vintage
Canva

Krok 2. Stwórz paletę kolorystyczną

Eklektyczne kompozycje powinny opierać się na wyrazistych, przykuwających oko zestawieniach, ale w żadnym razie nie powinny razić lub tworzyć wrażenia pstrokacizny. W obrębie pokoju możesz zróżnicować odcienie jednego koloru, postawić na barwy neutralne, dopełniające lub harmonijne itp.

Reklama

Pamiętaj jednak, by nie łączyć więcej niż 3-4 kolory.

Krok 3. Wybierz dominujące materiały

Do każdego wybranego stylu zrób listę charakterystycznych dla niego materiałów. Następnie wybierz kilka takich, które będą najlepiej ze sobą współgrały np. postarzane drewno i czarny metal czy cegła i szkło.

Salon w stylu eklektycznym z czarną ścianą i szarą kanapą
Canva

Krok 4. Wprowadź statement piece

Wnętrze eklektyczne nie może być nudne! Musi odzwierciedlać charakter mieszkańców, sygnalizować ich osobowości, zaskakiwać i hipnotyzować. Dlatego wyszukaj 1-2 niebanalne przedmioty, które będą koncentrować na sobie uwagę przebywających we wnętrzu osób.

Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama