Salon z szaro-zieloną ścianą, zielony krzesłem, jednym fotelem czerwonym, a drugim zielonym
Canva

Jak łączyć kolory we wnętrzu? 7 zasad zestawiania barw

Przeglądając magazyny wnętrzarskie, na pewno zastanawiasz się nad tworzonymi przez projektantów połączeniami kolorów. W jaki sposób udaje się im tworzyć tak znakomite zestawienia? Nie jest to bynajmniej wiedza tajemna – kluczem do pięknego wnętrza jest bowiem teoria koloru. A oto jest główne zasady.
Reklama

Teoria kolorów – podstawowe pojęcia

Barwa (kolor) to właściwość obiektów materialnych dzięki receptorom wzroku odbierana jako subiektywne wrażenie zmysłowe. Ludzkie oko rejestruje kolor czerwony, niebieski i zielony, jednak mózg łączy informacje z receptorów w taki sposób, że powstaje wrażenie również innych barw. Mają one swoje właściwości i symbolikę, które warto poznać, by świadomie tworzyć paletę kolorystyczną wnętrza.

Salon z pomarańczową ścianą, czarnym rowerem, granatową kanapą i szarym dywanem
Canva
Podstawowe pojęcia z teorii koloru:
  • odcienie – odmiany tego samego koloru, różniące się domieszkami innych kolorów. Np. odcienie zielonego to szmaragdowy, oliwkowy, miętowy itp.;
  • nasycenie – intensywność koloru;
  • koło barw – schemat graficzny, który pomaga zrozumieć zasady powstawania i mieszania się barw. Zawiera kolory podstawowe, pochodne i dopełniające;
  • kolory podstawowe – czerwony, niebieski i żółty;
  • kolory pochodne – pomarańczowy fioletowy, zielony. Powstają po zmieszaniu par kolorów podstawowych;
  • kolory dopełniające – granatowy, brązowy, khaki. Powstają po zmieszaniu kolorów pochodnych;
  • kolory ciepłe – żółcienie, oranże i czerwienie. Wypełnione nimi wnętrza sprawia wrażenie przyjaznego i wesołego;
  • kolory zimne – fiolety i błękity. Sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe i jaśniejsze, ale też mniej przytulne.

Schematy łączenia kolorów

Zasada 1. Kolory monochromatyczne

Kolory monochromatyczne to różne odcienie tej samej barwy – znajdują się w jednej linii od brzegu do środka koła. Dzięki takiemu zestawieniu aranżacja zyskuje jednolity, harmonijny charakter. Monochromatyczne wnętrza warto różnicować z pomocą wzorów, ale również faktur. W uniknięciu nudy i monotonii pomoże łączenie lnu, skóry czy weluru.

Kolory monochromatyczne we wnętrzu - salon w kolorze pomarańczowym
Canva

Zasada 2. Kolory dopełniające (komplementarne)

Reklama

Kolory, które na kole barw znajdują się naprzeciwko siebie. Silnie ze sobą kontrastują, więc ich połączenie daje zdecydowane wrażenie. Nie należy łączyć kolorów dopełniających w równych proporcjach – ludzkie oko odbiera wówczas nieprzyjemny efekt migotania. Jeśli zdecydujesz się na użycie barw komplementarnych, jedną z nich uczyń dominującą, a drugą wprowadź jedynie jako dodatek.

Kolory dopełniające we wnętrzu - przedpokój z czerwoną ścianą i zielonym stołem
Canva

Zasada 3. Kolory achromatyczne

Biel, czerń i szarość. Są to kolory, których nie ma na kole barw – powstają bowiem w wyniku połączenia kolorów dopełniających. Aranżacja oparta na biały, czarnym i szarym będzie wyrazista, ale równocześnie będzie sprawiać wrażenie czystości i uporządkowania. Biel, czerń i szarość świetnie łączą się ze wszystkimi kolorami.

Kolory achromatyczne we wnętrzu - salon w bieli, czerni i szarości
Canva

Zasada 4. Kolory harmonijne (analogiczne)

Reklama

Kolory, które na kole barw znajdują się obok siebie. Kontrast między kolorami jest łagodny – stworzona na ich podstawie aranżacja cechuje się przyjemną harmonią. Dla lepszego efektu we wnętrzu warto łączyć kolory harmonijne o różnym nasyceniu i jasności.

Kolory harmonijne we wnętrzu - salon w kolorze czerwonym, różowym i fioletowym
Canva

Zasada 5. Triada kolorów

Zestawienie 3 kolorów, których ułożenie na kole barw tworzy trójkąt. Kierując się tą zasadą, we wnętrzu można stworzyć bardzo interesujące połączenia, oparte na mniejszych lub większych kontrastach. Aby aranżacja byłą jeszcze bardziej urozmaicona warto stosować przedmioty o różnych fakturach oraz wprowadzać wzorzyste elementy.

Triada kolorów - salon z czerwoną ścianą, niebieskim fotelem, żółtą metalową szafką
Canva

Zasada 6. Tetrada kolorów

Reklama

Połączenie 4 kolorów – 2 par kolorów dopełniających. Ich zestawienie na kole barw tworzy kształt prostokąta lub kwadratu. Jest to żywe, dość intensywne połączenie, które wymaga dużego wyczucia – łatwo bowiem o przytłaczający efekt.

Tetrada kolorów we wnętrzu: niebieska ściana, czerwony fotel, zielony puf, żółta lampa
Shutterstock

Zasada 7. Proporcje barw

Według projektantów we wnętrzu najlepiej łączyć maksymalnie 3 kolory. Należy zestawić je w proporcjach 70-20-10 lub 60-30-10. Najwyższa wartość to kolor bazowy, który będzie dominował w pomieszczeniu. Drugi kolor powinien stanowić 30% (lub 20%) aranżacji. Trzeci kolor to jedynie domieszka pojawiająca się w dekoracjach.

Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama