Sałatka jarzynowa
Canva.com

Ta sałatka króluje na polskich stołach od lat. Co jeszcze zrobić na święta?

Pierogów niby nigdy dość, ale jednak raczej nie pasują one do świątecznego śniadania. W przypadku tego posiłku dużo lepiej sprawdzają się sałatki świąteczne, które będą zresztą dobrą odskocznią od tłustych mięs i przysmażanych bądź pieczonych wędlin, bardzo często podawanych w ramach świątecznych śniadań.
Reklama

Największą wagę przywiązuje się zwykle do potraw serwowanych podczas samej wieczerzy wigilijnej, jednakże w kolejnych dniach świąt także należy umieścić coś na stołach, zwłaszcza jeśli zaprasza się do siebie gości albo planuje się pójść go kogoś z wizytą i chce się zabrać ze sobą coś samodzielnie przygotowanego.

Jarzynowa królowa - bez tego nie ma świąt

Sałatka jarzynowa
Canva.com

Klasyka gatunku, królowa wszystkich polskich potraw świątecznych to oczywiście tradycyjna sałatka jarzynowa, na którą każda perfekcyjna pani domu ma swój perfekcyjny patent.

Reklama

W niektórych domach wykonuje się ją z dodatkiem suszonych grzybków, w innych uzupełnia śmietaną albo jogurtem zamiast majonezu. Sałatka jarzynowa bywa bardziej gęsta lub kremowa, a i kawałki występujących w niej warzyw mogą być mniejsze, średnie lub większe. Przyprawy także potrafią zmienić ją nie do poznania, zwłaszcza jeśli ktoś zdecyduje się nie ograniczać do samej soli i pieprzu, a odważnie doda do sałaki odrobinę chili albo utarty kminek. Fajnym dodatkiem jest też świeża natka pietruszki lub pokrojona cebula dymka. Sałatkę jarzynową warto przygotować w większej ilości, bo ona prawie zawsze jako pierwsza znika z półmisków.

A jakie inne potrawy świąteczne sprawdza się na stołach?

Reklama

Aby wzbogacić sałatkę o dodatek białka i tłuszczu, do bazy wykonanej z jakiegoś zielonego miksu sałat i dowolnych dodatków wystarczy dorzucić kawałki śledzia albo nawet plastry wędzonego łososia. Znakomitym smakiem wyróżni się również sałatka, w której rolę gościa honorowego odegrają pieczarki. Ogólnie rzecz biorąc z tego typu dodatkami warto trochę pokombinować. Nie wszystko na świątecznym stole musi być proste, typowe i tradycyjne.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama