Koszula
Canva.com

Tak wyczyścisz ekspresowo kołnierzyk koszuli i żakietu. To sprawdzony sposób

Nie trzeba od razu prać żakietów, marynarek czy koszul w całości ani oddawać do pralni, kiedy zauważymy, że ich kołnierzyki są zatłuszczone lub zażółcone. Co zrobić, aby przywrócić im świeżość? To zależy od tego, z czego je uszyto. Poznajmy takie oto porady, które doprowadzą do ich skutecznego wyczyszczenia:
Reklama

Zamszowy kołnierzyk

Suche plamy pocierajmy dokładnie miejsce przy miejscu zwykłą gumką do ścierania. Tłuste zabrudzenia posypmy mąką ziemniaczaną lub talkiem. Odłóżmy na 2-3 godziny. Po tym czasie strzepnijmy i oczyśćmy gumową szczoteczką do zamszu.

Bawełniany kołnierzyk

Koszula
Canva.com

Przetrzyjmy kołnierz wodnym roztworem amoniaku (łyżka amoniaku na szklankę wody). Przepłuczmy, ręcznikiem odciśnijmy wodę i wysuszmy. Zmieszajmy 2 łyżki octu z 3 łyżkami sody oczyszczonej. Papkę nałóżmy na brudny kołnierz i zostawmy na godzinę. Następnie spłuczmy. W 3 łyżkach denaturatu rozpuśćmy łyżeczkę soli oraz 2 łyżeczki amoniaku.

Reklama

W takim płynie namoczmy bawełnianą szmatkę i potrzyjmy zabrudzone miejsca. To sposób na zapuszczone kołnierzyki.

Skórzany kołnierzyk

Zabrudzenia wyczyścimy sodą oczyszczoną. Weźmy jej odrobinę na wilgotną szmatkę i przez ponad minutę pocierajmy zanieczyszczony kołnierz. Przemyjmy wodą. Wymieszajmy wodę z amoniakiem w proporcjach 1:1. Zwilżmy szmatkę i pocierajmy nią zabrudzone miejsca, szybko wycierając suchą ściereczką.

Jeansowy kołnierzyk

Kołnierz lekko zwilżmy wodą i potrzyjmy szarym mydłem. Zostawmy do wyschnięcia. Następnie wyszczotkujmy miękką szczoteczką i zwilżoną gąbką. Pozostawmy do całkowitego wyschnięcia.

Dodatkowa uwaga – możemy użyć też szamponu do włosów. Ten sposób nadaje się do pojedynczych plam. Szampon delikatnie wetrzyjmy w zabrudzone miejsce koszuli. Pozostawmy ją na dwie godziny. Po tym czasie ręcznie wypierzmy kołnierzyk. Zabrudzenie powinno zniknąć.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama