domowe sprzątanie

Też nie lubisz sprzątać na święta? Podpowiadamy, od czego zacząć!

Sprzątanie nie jest może najprzyjemniejszą czynnością na świecie, jednak jest to czynność, którą od czasu do czasu trzeba się zająć, a już na pewno przed świętami, by ten magiczny czas móc spędzić w ładnym, uporządkowanym i estetycznym otoczeniu, w którym każdy od razu poczuje się dobrze.
Reklama

Piękny obrus i serwetki z wyszytym nadrukiem mikołajków nie ukryją ogólnego bałaganu i nie zasłonią warstwy kurzu pokrywającej blaty stołów. No to jak szybko posprzątać dom na święta, gdy na to sprzątanie nie ma się za wiele czasu i gdy ogólnie rzecz biorąc nie za bardzo się za nim przepada?

Plan sprzątania to podstawa

Mężczyzna w kraciastej koszuli myje naczynia w kuchni
Materiał partnera

Jeżeli nie chce się robić wszystkiego w biegu i przeznaczać całych dwóch dni wyłącznie na same porządki, sprzątanie warto rozpocząć wcześniej, bo przecież sporo jest takich rzeczy, którymi można by się było zająć czy to na tydzień, czy to wręcz na dwa tygodnie przed wigilią.

Reklama

Dobry przykład to mycie okien, ale też i porządkowanie szuflad kuchennych oraz czyszczenie takich zakamarków, do których na co dzień w ogóle się nie zagląda.

Czynności do wykonania warto rozpisać sobie na kartce i następnie podążać według tej rozpiski, krok po kroku wykreślając z niej kolejne zadania, co ma też pewien aspekt psychologiczny, albowiem widok zmniejszającej się listy mobilizuje do dalszej pracy.

To prostsze, niż myślisz!

Porządki powinny być przeprowadzane przez wszystkich, a nie wyłącznie przez mamę czy po prostu przez rodziców. Gdy przygotuje się dla nich odpowiedni plan, należy rozdzielić go po równo na ilość osób, oczywiście biorąc pod uwagę ich możliwości, no bo w końcu kilkulatek nie zajmie się myciem okien, ale już spokojnie może porządkować zabawki w pokoju czy też ścierać kurze.

Reklama

Plan sprzątania domu powinien zostać wywieszony w widocznym miejscu. Każdy ma dokładnie wiedzieć, co leży w zakresie jego obowiązków, by nie musieć działać po omacku.

To, o czym zawsze jednak warto przypominać, to o niepopadaniu w żadne skrajności. Naprawdę nic strasznego się nie stanie i świat się nie zawali, jeżeli w dniu wigilii czy też w kolejnych dniach świąt dom nie będzie idealnie posprzątany.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama