Kobieta o jasnych długich włosach na kozetce u lekarza w czasie wykonywania badania USG 3D i 4D
Materiał partnera

USG 3D i 4D – czym różnią się od zwykłego?

USG, czyli inaczej ultrasonografia, to badanie pozwalające na ocenę stanu organów wewnętrznych. Można dzięki niemu z dużą dokładnością zbadać niemalże każdy fragment ciała, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Badanie to jest najczęściej wykonywane w przypadku ciąży lub celem diagnostyki konkretnych narządów wewnętrznych bądź stawów. Poza tradycyjnym USG 2D dostępne są także USG 3D i 4D. Jaka jest różnica między każdym z nich? Odpowiadamy!
Reklama

Czym jest USG 3D i kiedy je wykonać?

USG 3D to nowoczesne badanie, które pozwala na jeszcze dokładniejszą diagnozę, niż tradycyjne USG 2D. Obraz widoczny podczas badania jest bowiem trójwymiarowy. Badania 3D najczęściej wykorzystywane są podczas ciąży i pozwalają na zobaczenie dziecka zupełnie inaczej niż w przypadku zwykłego USG. Zamiast znanej wszystkim „plamki” na zaszumionym tle, przyszli rodzice mogą zobaczyć swoją pociechę w trzech wymiarach. USD 3D a rzeczywistość niewiele się od siebie różnią, dzięki czemu można powiedzieć, że badanie pozwala uzyskać pierwsze realne zdjęcie malucha.

O tym, kiedy USG 3D jest konieczne, decyduje lekarz, zwłaszcza jeśli chodzi o diagnostykę konkretnych organów wewnętrznych.

Reklama

Jeśli jednak jesteś w ciąży i chcesz mieć zdjęcie 3D swojego dziecka, możesz je wykonać w przychodni Salve, gdzie całe badanie zostanie przeprowadzone przez wykwalifikowanych lekarzy. Umów się na wizytę online i sprawdź, kiedy możesz poddać się diagnostyce.

USG 4D – co to jest i jak przebiega?

USG 4D, podobnie jak wersja 3D, umożliwia dokładną diagnostykę i realistyczny obraz badanego miejsca. Technologia ta pozwala nie tylko na zrobienie zdjęcia czy nagranie krótkiego wideo, ale również daje możliwość podglądu w czasie rzeczywistym, co jest szczególnie atrakcyjne dla przyszłych rodziców. Pozwala ono bowiem na podglądanie malucha w łonie matki i dostrzeżenie jego uśmiechu, ziewania czy mimiki. Jeśli więc chcesz mieć wyjątkową pamiątkę z okresu ciąży, umów się na wizytę.

Reklama

O tym, kiedy USG 4D pozwoli na dokładny pogląd, zadecyduje lekarz.

USG 4D to nowoczesne badanie ultrasonograficzne, które pozwala na wykrycie wielu wad płodu. Dzięki niemu lekarz jest w stanie ocenić, jak rozwija się dziecko i czy występują jakieś nieprawidłowości. Warto więc skonsultować się ze specjalistą i skorzystać z technologicznych możliwości. Niezależnie od tego, jakie miejsce chcesz zbadać, możesz to zrobić w przychodni Salve.

USG 3D, 2D a 4D – jakie są różnice?

Dzięki USG można określić stan zdrowia pacjenta i diagnozowanych narządów. To nieinwazyjne badanie jest całkowicie bezpieczne i nie wymaga wcześniejszych przygotowań.

Reklama

O tym, na który jego rodzaj powinieneś się udać, będzie decydował lekarz, jednak warto wiedzieć, czym różnią się od siebie wszystkie opcje

Zwykłe USG, czyli 2D to wersja podstawowa ultrasonografii, dzięki któremu lekarz jest w stanie zobaczyć płaski obraz. Nie oznacza to jednak, że będzie on nieczytelny. Badanie to jest zdecydowanie mniej podatne na zniekształcenia i stosuje się je do diagnostyki większości narządów, takich jak tarczyca, elementy jamy brzusznej czy stawy. Jest to również podstawowa opcja podglądu dziecka w łonie matki.

USG 3D i 4D różnią się od 2D tym, że przedstawiany obraz jest trójwymiarowy i pozwala na zobaczenie badanego miejsca w bardziej realistycznej wersji. Najczęściej stosowane są w przypadku ciąży ze względu na możliwość dokładnego podglądu malucha.

Reklama

Aby jednak było to możliwe, przyszła mama musi udać się na badanie we właściwym czasie i spełnić odpowiednie warunki, na które nie ma wpływ, takie jak np. dobre ułożenie się dziecka. Jeśli chodzi o różnicę między 3D a 4D, to jest ona bardzo prosta. W pierwszej wersji uzyskiwany jest trójwymiarowy obraz, a w drugiej – możliwość podglądu na żywo, a nawet nagranie filmu.

Jeśli więc lekarz zalecił Ci USG, dopytaj, który rodzaj będzie odpowiedni i umów się na wizytę u specjalisty. Jeżeli jednak chcesz mieć wyjątkową pamiątkę z ciąży, możesz zrobić to bez konieczności konsultacji, ponieważ badanie jest całkowicie bezpieczne!

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama