Miodek z mniszka lekarskiego — niezastąpiony na wzmocnienie odporności
Do przeczytania w ok. 2 min.
Dlaczego warto przygotować miodek z mniszka?
Miodek z mniszka lekarskiego nie jest prawdziwym miodem, ani nawet go nie zawiera. Tak zwany “miodek z mniszka” to syrop przygotowany na bazie kwiatów tej rośliny, wody oraz cukru. Kwiaty mniszka lekarskiego mają właściwości moczopędne, dlatego stosowane są przy problemach z obrzękami i zatrzymywaniem wody w organizmie. Wspomagają funkcjonowanie nerek, przez co pomagają w oczyszczaniu organizmu. Substancje w nich zawarte wspomagają także procesy wytwarzania żółci. Syrop z mniszka zalecany jest przy infekcjach górnych dróg oddechowych, ponieważ ma działanie rozkurczające mięśnie gładkie.
Jak przygotować miodek z mniszka lekarskiego? Instrukcja krok po kroku
Do przygotowania miodku potrzebujemy same kwiaty mniszka — w pełni rozwinięte. Muszą być zbierane w miejscach czystych, daleko od ruchliwych szos, zakładów przemysłowych, pól nawożonych sztucznymi nawozami. Najlepiej wybrać się na wiosenną wycieczkę w góry i tam nazbierać złotych kwiatów na miodek.
Składniki na miodek z mniszka
ok. 500 kwiatów mniszka lekarskiego
1,5 l wody
1 kg cukru
skórka z pomarańczy lub cytryny
Przygotowanie miodku z mleczy (kwiatów mniszka)
Kwiaty płuczemy pod bieżącą wodą i przekładamy do dużego rondla. Zalewamy 1 l przegotowanej, ciepłej wody. Odstawiamy na kilka godzin.
Po tym czasie garnek z kwiatami ustawiamy na palniku, płyn doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ok. 15 minut. Na końcu gotowania możemy dodać kawałek skórki cytrynowej lub pomarańczowej albo mieszankę tych skórek.
Zagotowane kwiaty odstawiamy na ok. 24 godziny w chłodne miejsce.
Po upływie doby odcedzamy kwiaty z płynu i dokładnie je odciskamy. Do pozostałego wywaru dodajemy kilogram białego cukru i wszystko gotujemy ok. 2 godziny.
Gotowy miodek przelewamy do wyparzonych słoików, odwracamy je do góry dnem i zostawiamy do wystygnięcia.
Z podanych składników otrzymamy ok. 0,5 l miodku z mniszka lekarskiego.