Pies
Canva.com

Ważne przepisy dla właścicieli psów. O tym musisz pamiętać

Posiadanie psa to powód do szczęścia, ale i wynikające z tego obowiązki. Ich niedopełnienie oznacza złamanie prawa.
Reklama

Sprzątanie po czworonogu

To nie uprzejmość właściciela, a obowiązek. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewiduje, że za nieuprzątanie nieczystości grozi mandat do 500 złotych. Odchody należy usuwać z terenów publicznych (jak chodniki, skwery itp.) i umieszczać w oznakowanych pojemnikach, w koszach lub pojemnikach na odpady zmieszane.

Ważne szczepienia

Obowiązkowe jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, które powinno się odbyć najpóźniej 30 dni po ukończeniu przez pieska trzeciego miesiąca i musi być powtarzane co roku. Za brak szczepienia grozi grzywna do 5 tysięcy złotych. Możemy ją dostać, kiedy nasz pies kogoś ugryzie, nawet nie robiąc mu dużej krzywdy. Warto wiedzieć, że PKP i wielu innych przewoźników wymaga, aby właściciel w trakcie przejazdu z psem posiadał przy sobie świadectwo szczepienia.

Smycz, ucieczki, wycie

Opiekunowie muszą dbać o to, aby zwierzęta nie były uciążliwe dla otoczenia. Ciągłe szczekanie, nocne wycie, ucieczki z posesji - jeśli to się zdarza nagminnie, w razie zgłoszenia, możemy być pociągniętymi do odpowiedzialności na podstawie art. 51 Kodeksu wykroczeń. W trakcie spacerów smycz nie jest obowiązkowa, ale zalecana - musimy sprawować kontrolę nad czworonogiem. W trakcie przewożenia psa w publicznych środkach lokomocji, nasz pupil musi być na smyczy, a niektórzy przewoźnicy wymagają, aby miał założony kaganiec.

Reklama

Dbanie o psa

Właściciel musi zapewnić pupilowi odpowiednie warunki. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt powinno to być pomieszczenie chroniące przed zimnem i upałem oraz opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego. Właściciel musi zapewnić mu karmę i stały dostęp do wody. Przepisy zabraniają trzymania psów stale na uwięzi przez dłużej niż 12 godzin czasu na dobę. Długość łańcucha czy linki nie może być mniejsza niż 3 metry. Złamanie tych reguł grozi aresztem lub grzywną do 5 tysięcy złotych. Jeśli widzimy, że ktoś łamie te przepisy, warto to zgłosić straży miejskiej, policji lub organizacji prozwierzęcej. Właścicielowi grozi grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do trzech lat.

Dodatkowa uwaga - czy jeśli mieszkamy w domu, a piesek biega swobodnie na posesji, na ogrodzeniu musi wisieć tabliczka "Uwaga, pies" lub o podobnej treści? Nie ma jednolitych przepisów. Aby dowiedzieć się, czy musimy umieścić ją na ogrodzeniu, należy sprawdzić to w regulaminie utrzymania porządku i czystości danej gminy. Nie dotyczy to tylko ras z wykazu psów agresywnych.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama