Zapalenie pęcherza
Canva.com

Wiele kobiet cierpi na to schorzenie. Zaczyna się od bólu podbrzusza

Kobietom dość często zdarza się zmagać z zapaleniem pęcherza. Choroba ta częściej występie u pań niżeli u panów, choć oczywiście każdy powinien wiedzieć, jak się ona objawia, jakie są jej przyczyny i w jaki sposób się ją leczy.
Reklama

ZUM to skrótowa nazwa schorzenia. Przyczyny zapalenia pęcherza po części są uwarunkowane genetycznie, ponieważ jedną z tych przyczyn jest specyficzna anatomia kobiecego ciała. Podczas gdy cewka moczowa mężczyzn ma około dwudziestu centymetrów, tak cewka moczowa kobiet jest prawie czterokrotnie krótsza, co pozwala bakteriom szybciej przedostawać się przez jej obszar i docierać do dalszych elementów układu moczowego, a ostatecznie do samego pęcherza. Ponadto wszelkie drobnoustroje z zewnątrz mogą dużo łatwiej i szybciej przeniknąć do kobiecych dróg moczowych. Różne ich odmiany mogą wywołać i pogłębić stany zapalne, jednakże najczęściej obwinia się za to bakterie E.coli.

Bakterie E.coli są naturalnymi mieszkańcami wszystkich ludzkich organizmów.

Występują w ciele, między innymi w okolicy odbytu, jednakże dopóki nie przedostaną się do przewodu moczowego, nie są groźne, dlatego należy chronić się przed tym, aby nie wpuścić ich do pęcherza i innych elementów dróg moczowych.

Reklama

Zapalenie pęcherza pojawia się w momencie, gdy dojdzie do patologicznego rozmnożenia się bakterii E.coli lub innych bakterii odpowiedzialnych za wywoływanie ZUM. Chorobę zwykle dość szybko się rozpoznaje i to na ogół już na jej wstępnym etapie rozwoju, ponieważ zapalenie pęcherza objawy są tak nieprzyjemne, że nie da się ich zbagatelizować, albowiem należą do nich: uczucie ciągłego parcia na mocz, bardzo intensywny ból w dolnych partiach brzucha oraz wysoka gorączka i uczucie pieczenia cewki.

Zapalenie pęcherza to nie wyrok

Zdiagnozowanie ZUM to żaden wyrok, bo jako że choroba ta występuje bardzo często, lekarze doskonale wiedzą, jak sobie z nią radzić i potrafią szybko uporać się z tym problemem u większości pacjentów.

Reklama

W wielu przypadkach leczenie polega po prostu na stosowaniu przepisanego przez lekarza antybiotyku albo zażywaniu właściwych leków antybakteryjnych, działających na konkretną odmianę bakterii. Pełna kuracja, której nie wolno nigdy przerwać na własną rękę, kończy się zwykle po tygodniu. Jeżeli zapalenie pęcherza objawy dalej nie znikną, konieczne może się okazać zastosowanie innego środka farmakologicznego.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama