wielkanoc prawosławna
Canva.com

Wielkanoc prawosławna 2022 - kiedy będzie? Jakie są zwyczaje wielkanocne?

Wielkanoc dla osób prawosławnych odbywa się nieco później niż tradycyjna Wielkanoc chrześcijańska. Prawosławni nazywają to święto Paschą Chrystusową lub Zmartwychwstaniem Pańskim. Kiedy Wielkanoc prawosławna odbędzie się w 2022 roku i jakie zwyczaje będą obchodzić wyznawcy?
Reklama

Wielkanoc Prawosławnych

wielkanoc prawosławna
canva.com

Wielkanoc dla osób prawosławnych to najważniejsze święto w całym kalendarzu liturgicznym. Obchody związane z Paschą trwają 14 dni - tydzień przed Zmartwychwstaniem jest Tydzień Męki Pańskiej, a po - Tydzień Paschy.

Wiele osób pyta, dlaczego Wielkanoc prawosławna jest w innym terminie, niż Wielkanoc katolicka. Taka rozbieżność jest efektem tego, że w 1582 r. ówczesny papież wprowadził kalendarz gregoriański, który nie przyjął się od razu we wszystkich krajach katolickich. Prawosławni stosują kalendarz juliański i na jego podstawie określają datę obchodów Wielkiej Nocy.

Reklama

Różnica może wynosić nawet 5 tygodni.

Na stronie internetowej Polskiego Kościoła Prawosławnego znajdziemy informację, że w tym roku Pascha będzie obchodzona 24 kwietnia. Według rocznika statystycznego, w naszym kraju aktualnie mieszka 503 996 protestantów. Aktualnie ta liczba rośnie, ze względu na migrację Ukraińców w trakcie konfliktu z Rosją.

Pascha Chrystusowa - zwyczaje

wielkanoc prawosławna
Canva.com
Reklama

Wielkanoc prawosławna to przede wszystkim świętowanie w kościele w trakcie Jutrzni Paschalnej, która odbywa się w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną. W trakcie tej uroczystej mszy wierni okrążają cerkiew trzy razy, a kapłan trzykrotnie uderza w drzwi. To symboliczne odsunięcie kamienia z grobu Chrystusa.

W Niedzielę Paschalną jest czas na wspólne, rodzinne biesiadowanie. Na stole wielkanocnym znajdziemy mięsa, paschę, baby wielkanocne, nabiał oraz chleb. A także: kulebiak, barszcz biały, żurek. Prawosławni biesiadowanie zaczynają oczywiście od dzielenia jajkiem. Warto wiedzieć, że Wielkanoc prawosławnych może się różnić w zależności od regionu, w którym wyznawcy się znajdują. W Polsce prawosławni jedzą mazurki oraz ciasto drożdżowe, a w Grecji - zupę z jagnięciny oraz flaki.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama