Pestki z winogron
Canva.com

Wypluwasz pestki winogron? To duży błąd!

Niepozorne pestki winogron kryją w sobie ogromną moc prozdrowotną. Z czego ta moc wynika? Odpowiedź jest zawarta w 3 literach – OPC.
Reklama

Rozwinięcie tego tajemniczego skrótu to oligomeryczne proantocyjanidyny. Są to przeciwutleniacze o cudotwórczym i wszechstronnym dla organizmu działaniu. Ten artykuł przybliży wam, jakie właściwości drzemią w pestkach winogron.

Przeciwutleniacze nadają promienistości skórze, włosom – blasku, a także wzmacniają układ odpornościowy. Doskonałym źródłem przeciwutleniaczy są winogrona, a dokładniej ich pestki, które mają w sobie wartościowe, wspomniane już wcześniej związki OPC. Są to substancje roślinne o silnym działaniu przeciwutleniającym. Nie warto zatem tych pestek wypluwać. Na rynku dostępne jest również OPC w formie ekstraktu, jako suplement diety. Można go nabyć w postaci sproszkowanej, jak i olejku.

Zalety OPC w pestkach winogron

Pestki z winogron
Canva.com

Wygładzają skórę i zapobiegają powstawaniu zmarszczek

Zmarszczki na twarzy to często objaw utraty kolagenu i elastyny, a przez deficyt tych dwóch białek skóra traci elastyczność. Aby zwiększyć ich ilość w organizmie, potrzebne są zdrowe tkanki. OPC troszczy się, aby tkanki były w jak najlepszej kondycji, dzięki czemu procesy starzenia ulegają spowolnieniu, tym samym możliwe jest zachowanie młodego wyglądu na dłużej. Proantocyjanidyn pomogą nam również w leczeniu atopowego zapalenia skóry oraz przyśpieszą gojenie się ran.

Nadają włosom puszystości i błysku

Ekstrakt z pestek winogron może śmiało użyć do celów pielęgnacji włosów. Moc zawarta w OPC sprawia, że stają się one mocniejsze, puszystsze i pełne blasku.

Reklama

Wzmacniają nasze ciało i umysł

Opisywane przeciwutleniacze swoim działaniem wpływają nie tylko na wygląd zewnętrzny. Ich dobroczynny wpływ obejmuje również układ krwionośny, poprzez regulowanie ciśnienia krwi oraz zapobieganiu powstawaniu złogów w naczyniach krwionośnych. Oprócz tego przyjmowanie OPC pozwala utrzymać sprawność intelektualną na dłużej.

Łagodzą objawy alergii

  • OPC wykazuje działanie przeciwalergiczne. Ekstrakt z pestek winogron oddziałuje podobnie jak leki przeciwhistaminowe, blokuje enzymy zapalne, które powstają wskutek reakcji alergicznej. Tak więc sięgnięcie po OPC w porze intensywnego pylenia roślin będzie świetną decyzją dla alergików.
  • Suplementy diety, stosowane w odpowiedni sposób i w należytych dawkach, bez wątpienia mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Mimo właściwości prozdrowotnych, jakimi odznaczają się wspomniane suplementy, nie mogą one zastąpić zdrowego trybu życia i odpowiedniej diety. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w związku z suplementacją OPC oraz jakąkolwiek inną zachęcamy do konsultacji z lekarzem.
  • Warto nadmienić, że oligomeryczne proantocyjanidyny można odnaleźć w mniejszych ilościach też w innych produktach naturalnych, np. jagodach, żurawinie, a nawet w skórkach jabłek.
Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama