Zdrowe odżywianie na wiosnę? Zacznij gotować na parze
Do przeczytania w ok. 2 min.
Gotowanie na parze wymaga dokładności i cierpliwości
Przyrządzanie dań na parze na ogół trwa dłużej niż w przypadku tradycyjnego gotowania w wodzie. Jeśli chodzi o czas obróbki, to jest on jednakowy - odliczanie zaczynamy dopiero w chwili, gdy woda w dolnym poziomie naczynia zacznie wrzeć. Wtedy trzeba zmniejszyć płomień, na którym stoi parowar. Jeśli płyn będzie zbyt intensywnie wrzeć, wtedy szybciej ulotni się z garnka, dlatego należy zawsze wlać odpowiednią ilość. Jeśli będzie go zbyt mało, wówczas naczynie się spali. Z kolei nadmiar spowoduje, że sito z mięsem czy jarzynami zatopi się w płynie.
Kolejną ważną zasadą jest doprawianie żywności gotowanej na parze. W odróżnieniu od gotowania w wodzie potrawę można doprawić solą na samym końcu.
Do wody można dodać pozostałe przyprawy jak np. zioła, wtedy jeszcze bardziej polepszy się smak przyrządzanych produktów.
Co można ugotować na parze?
Jeżeli parowar jest wielopoziomowy - możemy przyrządzić w nim nawet cały obiad. Warto gotować w nim mięsa, warzywa, ryby, makaron, ryż i kasze. Trzeba pamiętać o tym, aby żywność odzwierzęcą rozmrozić, o ile była trzymana w zamrażarce.
Najlepiej rozlokować oddzielnie każdy z produktów, a więc osobno produkty zbożowe, warzywa i mięso. Także długość ich gotowania może być różna. Z tego też względu wskazane - i możliwe - będzie usunięcie konkretnego szczebla parowaru w pewnej chwili.