Kobieta u dentysty trzyma się za twarz. Czuje ból przez zębodół.
Canva

Wyrwany ząb to nie koniec. Nadal odczuwasz ogromny ból? Reaguj

Takiego bólu nie da się przeoczyć. Sprawdź, czy to zębodół po wyrwaniu zęba nie daje się we znaki. Objawy są dość oczywiste i nie wolno ich ignorować. Jeśli masz problemy wymienione w artykule, koniecznie idź do dentysty.
Reklama

Suchy zębodół po wyrwaniu zęba — co to jest?

Po wyrwaniu zęba może dojść do komplikacji podczas gojenia się. Taką sytuację nazywa się zapaleniem wyrostka zębodołowego. Po upłynięciu pewnego czasu od zabiegu pojawia się silny ból.

Suchy zębodół — objawy

Jednym z alarmujących objawów jest bardzo nieprzyjemny oddech. Kolejna rzecz, która bardzo może zaniepokoić to dość paskudny posmak w ustach. Może pojawić się temperatura, ale raczej jest to stan podgorączkowy. Zaniepokoić mogą powiększone węzły chłonne i uczucie zaciskania się szczęk.

Jednak najbardziej alarmujący powinien być silny ból, który czujesz po wyrwaniu zęba, który nie pojawia się od razu, a dopiero po jakimś czasie.

Kobieta trzyma szczoteczkę do zębów i dotyka do policzka. Czuje ból przez zębodół.
Canva

Co zrobić kiedy pojawi się ból?

Koniecznie udaj się do stomatologa, który dobierze właściwe leczenie. Stomatolog musi ustalić, czy to suchy zębodół, czy może ropne zapalenie zębodołu. Od tego będzie zależeć dalsze leczenie i zastosowane leki.

Suchy zębodół — leczenie

Ważne jest usunięcie resztek skrzepu zalegających w miejscu po wyrwaniu zęba. Robi się to za pomocą specjalnych płukanek. Konieczna jest jednak wizyta u dentysty. Domowe sposoby nie są tu do końca skuteczne.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama