Zgaga
Zdjęcie ilustracyjne Canva

Zgaga atakuje? Znamy skuteczne remedium na palący problem

Zgaga to bardzo często schorzenie, które powoduje ostre palenie w przełyku. Najczęściej przyczyną uporczywych dolegliwości jest cofanie się soków żołądkowych do przełyku. Podpowiadamy, w jaki sposób szybko i skutecznie poradzić sobie ze zgagą.
Reklama

Czym jest zgaga?

Zgaga opisywana jest przez pacjentów jako piekące uczucie w okolicach przełyku i za mostkiem. Dolegliwości najczęściej nasilają się 30-60 minut po obfitym posiłku lub w trakcie leżenia i snu, co jest efektem tego, że pozycji leżącej kwas żołądkowy z łatwością przemieszcza się w kierunku przełyku. Wśród innych objawów schorzenia wymienia się również: gorzki lub kwaśny posmak w ustach, ból gardła, który jest wynikiem podrażnienia błony śluzowej, wrażenie utknięcia pokarmu i suchy kaszel.

Przyczyną zgagi jest cofanie się kwaśnej treści z żołądka do przełyku, co najczęściej jest spowodowane refluksem przełykowo-żołądkowym.

Reklama

Refluks jest spowodowany przez brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, nadwagę i złe nawyki żywieniowe.

Zgaga
Zdjęcie ilustracyjne Canva

Domowe sposoby na zgagę

Najłatwiejszym sposobem na zgagę jest sięgnięcie po leki zobojętniające kwas żołądkowy. Wśród nich można wymienić tabletki do rozgryzania i do ssania, a także leki, które hamują wydzielanie kwasu żołądkowego — inhibitory pompy protonowej IPP.

Jeśli nie mamy przy sobie żadnych leków zobojętniających kwas żołądkowy, możemy skorzystać z domowych sposobów, które szybko i skutecznie przyniosą ulgę w cierpieniu i pomogą doraźnie pozbyć się uporczywych dolegliwości.

Reklama

Wśród domowych sposobów, które okażą się skuteczne, należy wymienić:

  1. Imbir — warto dodać go do smażonych lub pieczonych potraw, aby nie były aż tak ciężkostrawne i nie powodowały zgagi.
  2. Guma do żucia. Prestiżowe badania naukowe opublikowane w "Journal of Dental Research" jasno pokazują, że żucie gumy przez 30 minut po posiłku znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia zgagi.
  3. Za skuteczny lek, który zobojętnia kwas żołądkowy, uznaje się sodę oczyszczoną. Należy wsypać łyżeczkę sody oczyszczonej do szklanki wody i wypić tak przygotowany napój. Podobne działanie wykazuje również wypicie kubka chłodnego mleka.
Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama