Kobieta w ręczniku, lekko schylona, o długich i mokrych blond włosach nakłada odżywkę
freepik.com

Zniszczone i suche włosy – jak je odżywić?

Nieumiejętna stylizacja, pielęgnacja czy koloryzacja może doprowadzić do uszkodzenia włosów i zniszczyć ich strukturę. Stają się one wówczas suche, połamane i pozbawione blasku. W niektórych przypadkach jedynym wyjściem jest obcięcie kosmyków, jednak zawsze warto najpierw spróbować je odżywić. W jaki sposób? Podpowiadamy.
Reklama

Suche i zniszczone włosy

Warto podkreślić, że istnieją spore różnice między suchymi a zniszczonymi włosami. Zazwyczaj te, które są zniszczone, dodatkowo są suche, jednak kosmyki, które są suche, mogą nie być zniszczone. Dlatego warto sprawdzić, do której grupy należą nasze włosy. Zniszczone kosmyki są suche, szorstkie i pozbawione blasku. Mają rozdwojone końcówki, puszą się i elektryzują, a do tego mogą być oporne na stylizację nawet z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Często jest je po prostu trudno zdyscyplinować.

Prawidłowa pielęgnacja suchych i zniszczonych włosów

Posiadaczki zniszczonych włosów powinny szczególnie dbać o dobór odpowiednich kosmetyków. Szampon powinien być naturalny i delikatny, ponieważ jego zadaniem jest jedynie oczyszczenie skóry głowy.

Reklama

Z kolei cennych składników odżywczych powinna dostarczać maska oraz odżywki do włosów.

Naturalne odżywki do włosów należy stosować po każdym myciu. Często używane przez nas szampony mają w swoim składzie mocne substancje oczyszczające, które mogą powodować przesuszenie włosów. Dlatego tak ważne jest używanie delikatnego szamponu i stosowanie odżywki po każdym myciu. Jej zadaniem jest przywrócenie kosmykom miękkości i elastyczności, ułatwienie ich rozczesywania, a także dostarczenie im cennych składników odżywczych.

W przypadku suchych i zniszczonych włosów warto przynajmniej 1-2 razy w tygodniu zastosować mocno regenerującą i nawilżającą maskę. Należy ją nałożyć po umyciu szamponem na delikatnie już osuszone kosmyki.

Reklama

Aby cenne składniki odżywcze mogły wejść głębiej w strukturę włosa, warto zostawić ją na minimum 30 minut, w ciepłym turbanie ogrzewanym na przykład suszarką. Po tym czasie należy ją spłukać letnią lub chłodną wodą, aby domknąć łuski.

Olejowanie włosów

Warto również rozpocząć olejowanie włosów. Jest to zabieg, który wzmacnia, odżywia i nawilża nasze kosmyki. Wyróżnia się dwie metody olejowania: na sucho i na mokro. Ta pierwsza jest szybsza, ponieważ olej nakładamy na suche włosy i pozostawiamy go na około godzinę, a następnie spłukujemy, stosując metodę OMO. Z kolei olejowanie na mokro daje lepsze efekty, ale jest to zabieg bardziej czasochłonny. W tym przypadku olej nakładany jest na umyte, mokre włosy i pozostawiany na co najmniej godzinę.

Reklama

Po tym czasie należy go zemulgować odżywką i wykonać OMO. Olej powinien być dobrany do porowatości włosów. Suche i zniszczone kosmyki najczęściej są wysokoporowate.

Poprawne rozczesywanie włosów i zabezpieczenie końcówek

Warto zwrócić uwagę również na swoją szczotkę. Nie powinna łamać, ciągnąć czy wyrywać włosów. Sama technika czesania również jest istotna. Nie rozpoczynamy go od góry, tylko od końcówek. Kiedy już będą one rozczesane, przytrzymując włosy, przechodzimy do wyższych sekcji. Warto również codziennie zabezpieczać końcówki przy pomocy specjalnego olejku. Produkty takie oferuje Onlybio.life.

Artykuł sponsorowany

Reklama
Autor - Magda Czarnota
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama