Jak rozpoznać ADHD? 16 typowych objawów

Jak rozpoznać ADHD? 16 typowych objawów

DHD czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytami uwagi jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń dziecięcych. Występuje również u dorosłych, którzy jednak byli do tego predestynowani jako dzieci.
Reklama
Rozpoznanie ADHD wydaje się stosunkowo proste, musimy jednak pamiętać, że nie opiera się ono o samo stwierdzenie nadpobudliwości dziecka – nie można w ten sposób oceniać każdego dziecka, które wykazuje dużą energię. Dzieci z ADHD charakteryzują się szeregiem innych, znacznie bardziej specyficznych cech, które pozwalają na diagnozę i leczenie.

Przedstawiamy najważniejsze z nich, które pomogą rodzicom w zauważeniu pewnych nieprawidłowości u swoich pociech:

1. Choroba zaczyna się około 5 roku życia. Wtedy też pojawiają się pierwsze objawy i trudności opisanej poniżej. 2. ADHD częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. 3. Dziecko z ADHD bardzo szybko zmienia obiekt zainteresowania z jednego zadania na drugie.
Reklama
Żadne z zadań nie może zostać dokończone. 4. Aktywność dziecka z ADHD jest przez nie samo słabo kontrolowana oraz znacznie przewyższa aktywność innych dzieci w tym samym wieku. 5. Dziecko ma znaczne trudności z utrzymaniem uwagi. 6. Jest impulsywne w wielu częściach swojego życia. 7. Dziecko często chodzi bez celu, bardzo szybko podrywa się z miejsca. 8. Przymusowo wymachuje rękoma lub nogami, skacze i krzyczy. 9. Dziecko nie potrafi samo pozostać bez ruchu przez dłuższy czas. Cały czas wydaje się znacznie pobudzone. 10. Dziecko myśli bardzo pobieżne, szybo męczy się w zetknięciu z problemami intelektualnymi. Nie lubi się uczyć i niechętnie to robi. 11. Dziecko z ADHD ma trudności z zaplanowaniem nawet najbardziej prostych czynności oraz w połączeniu wielu myśli w jedną. 12.
Reklama
Mogą wystąpić również znaczące problemy językowe i zaburzenia mowy np. problemy z artykulacją, późniejsze rozwinięcie się mowy, pomijanie wyrazów w zdaniu, ogólne problemy ze strukturą zdania oraz niestaranne i brzydkie pismo. 13. Dziecko reaguje bardzo emocjonalnie, nieraz są to emocje zbyt silne i nieadekwatne do bodźca. 14. Dziecko często wybucha złością, nie potrafi się opanować. Ekspresyjnie wyraża każde swoje działanie. 15. W grupie rówieśniczej chce dominować oraz próbuje przypodobać się koleżankom i kolegom. 16. Ma znaczne trudności ze snem, zasypianiem. Z drugiej jednak strony bardzo wcześnie wstaje z łóżka.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama