Jak rozpoznać ADHD? 16 typowych objawów
DHD czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytami uwagi jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń dziecięcych. Występuje również u dorosłych, którzy jednak byli do tego predestynowani jako dzieci.
Reklama
Rozpoznanie ADHD wydaje się stosunkowo proste, musimy jednak pamiętać, że nie opiera się ono o samo stwierdzenie nadpobudliwości dziecka – nie można w ten sposób oceniać każdego dziecka, które wykazuje dużą energię.
Dzieci z ADHD charakteryzują się szeregiem innych, znacznie bardziej specyficznych cech, które pozwalają na diagnozę i leczenie.
Żadne z zadań nie może zostać dokończone.
4. Aktywność dziecka z ADHD jest przez nie samo słabo kontrolowana oraz znacznie przewyższa aktywność innych dzieci w tym samym wieku.
5. Dziecko ma znaczne trudności z utrzymaniem uwagi.
6. Jest impulsywne w wielu częściach swojego życia.
7. Dziecko często chodzi bez celu, bardzo szybko podrywa się z miejsca.
8. Przymusowo wymachuje rękoma lub nogami, skacze i krzyczy.
9. Dziecko nie potrafi samo pozostać bez ruchu przez dłuższy czas. Cały czas wydaje się znacznie pobudzone.
10. Dziecko myśli bardzo pobieżne, szybo męczy się w zetknięciu z problemami intelektualnymi. Nie lubi się uczyć i niechętnie to robi.
11. Dziecko z ADHD ma trudności z zaplanowaniem nawet najbardziej prostych czynności oraz w połączeniu wielu myśli w jedną.
12.
Mogą wystąpić również znaczące problemy językowe i zaburzenia mowy np. problemy z artykulacją, późniejsze rozwinięcie się mowy, pomijanie wyrazów w zdaniu, ogólne problemy ze strukturą zdania oraz niestaranne i brzydkie pismo.
13. Dziecko reaguje bardzo emocjonalnie, nieraz są to emocje zbyt silne i nieadekwatne do bodźca.
14. Dziecko często wybucha złością, nie potrafi się opanować. Ekspresyjnie wyraża każde swoje działanie.
15. W grupie rówieśniczej chce dominować oraz próbuje przypodobać się koleżankom i kolegom.
16. Ma znaczne trudności ze snem, zasypianiem. Z drugiej jednak strony bardzo wcześnie wstaje z łóżka.
Przedstawiamy najważniejsze z nich, które pomogą rodzicom w zauważeniu pewnych nieprawidłowości u swoich pociech:
1. Choroba zaczyna się około 5 roku życia. Wtedy też pojawiają się pierwsze objawy i trudności opisanej poniżej. 2. ADHD częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. 3. Dziecko z ADHD bardzo szybko zmienia obiekt zainteresowania z jednego zadania na drugie.Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
ADHD: Objawy u dziecka, których nie możesz lekceważyć
ADHD, czyli Zaburzenie Deficytu Uwagi z Hiperaktywnością, jest jednym z najczęstszych zaburzeń neurobehawioralnych u dzieci. Według badań, dotyczy ono nawet 8% dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Czym dokładnie jest ADHD i jakie są jego przyczyny? Jakie objawy mogą wskazywać na to zaburzenie? Jak wygląda diagnoza, terapia i leczenie ADHD? Odpowiemy na te pytania w poniższym artykule.
ADHD u dorosłych nie tylko u dzieci
Czy zdarza Ci się mieć trudności z koncentracją, impulsywnością i nadmierną aktywnością? Czy odczuwasz problemy z organizacją i zarządzaniem czasem? Jeśli tak, możesz cierpieć na ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) - zaburzenie uwagi i nadpobudliwości. W tym artykule dowiesz się więcej o objawach ADHD u dorosłych, jak diagnozować to zaburzenie oraz jak radzić sobie z jego wpływem na codzienne życie.
ADHD — objawy u dorosłych. To Cię zaskoczy!
Większość osób kojarzy ADHD z rozbrykanym dzieckiem, które nikogo nie słucha. Ponadto duża część społeczeństwa uważa, że ten problem dotyka wyłącznie dzieci i młodzieży. Nie jest to prawda. Objawy ADHD u dorosłych są może trochę mniej wyraźne, niż u dzieci, jednak potrafią bardzo utrudniać życie. Czym charakteryzuje się to zaburzenie?
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl