Sfrustrowana kobieta z ADHD siedzi nad pudłem pełnym przedmiotów.
Canva

ADHD — objawy u dorosłych. To Cię zaskoczy!

Większość osób kojarzy ADHD z rozbrykanym dzieckiem, które nikogo nie słucha. Ponadto duża część społeczeństwa uważa, że ten problem dotyka wyłącznie dzieci i młodzieży. Nie jest to prawda. Objawy ADHD u dorosłych są może trochę mniej wyraźne, niż u dzieci, jednak potrafią bardzo utrudniać życie. Czym charakteryzuje się to zaburzenie?
Reklama

ADHD to nie tylko problem dzieci!

Wiele ludzi myśli, że z ADHD się wyrasta, nie do końca tak jest. Ludzie z wiekiem uczą się maskować pewne zachowania, starają się je też lepiej kontrolować. Kosztuje ich to jednak dużo stresu i nerwów. Często też czynności, które innym przychodzą bez trudu, są dla nich prawdziwym wyzwaniem.

Bałagan w pokoju należącym do kobiety z ADHD.
Canva

ADHD — objawy u dorosłych, na które warto zwrócić uwagę

Dużo ludzi łączy to zaburzenie z nadpobudliwością ruchową, jest to oczywiście jeden z symptomów, jednak wcale nie dominujący. Ponadto może objawiać się po prostu tym, że komuś trudno wysiedzieć w miejscu.

Dużo bardziej charakterystyczne są problemy z koncentracją. Z drugiej strony, jeśli jakiś temat zainteresuje człowieka z ADHD, zapomina on o całym świecie i skupia się tylko na nim.

Reklama

Dlatego pojawiają się tendencje do zapominania o różnych, zarówno ważnych, jak i bardziej błahych sprawach.

Osoby z ADHD żyją w chaosie. Cechuje je niecierpliwość, a jednocześnie mają trudności z podejmowaniem decyzji. Często też nie potrafią ocenić, ile czasu trwa jakaś czynność, co skutkuje spóźnianiem się i trudnością z dotrzymywaniem terminów. Dość powszechna jest też prokrastynacja.

Kolejną rzeczą, która sprawia problem, jest ustalanie priorytetów. Dorosłym z ADHD ciężko jest zdecydować, która czynność jest ważniejsza i powinna być wykonana najpierw. Często czują się przytłoczeni różnymi czynnościami.

Diagnoza ADHD — jak wygląda?

Przede wszystkim, człowiek powinien zostać poddany podstawowym badaniom, żeby wykluczyć inne problemy zdrowotne, które mogą wpływać na pamięć czy koncentrację.

Oficjalną diagnozę wystawia psychiatra, możliwa jest jednak wcześniejsza konsultacja z psychologiem.

Reklama
Autor - Izabella Gaudyńska
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
i.gaudynska@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama