Poradnik pracownika: jak dobrze wypaść na prezentacji? – 7 porad

Poradnik pracownika: jak dobrze wypaść na prezentacji? – 7 porad

Swoboda podczas wystąpień publicznych dana jest tylko niektórym. Znacząca większość z nas niestety ma problemy z wystąpieniami publicznymi. Szczególnie widoczne to jest już w czasie pracy, kiedy musimy zaprezentować coś całej grupie lub zespołowi.
Reklama
Niekiedy nie wystarczy jedynie powiedzenie sobie „będzie dobrze, uda ci się” – stresu nie da się tak łatwo pokonać. Aby pozwolić sobie na więcej swobody warto zacząć walczyć z nim już wcześniej – nauczyć się technik relaksacji oraz spróbować się rozluźnić w domu. Dobrze przeprowadzona prezentacja powie naszym słuchaczom o dwóch najważniejszych rzeczach: pokaże naszą kompetencję oraz profesjonalność, a z drugiej strony nasze osoby jako godne zaufania i mocno stąpające po ziemi. Niestety wystarczy niewielka wpadka aby cała praca, chociaż na najwyższym poziomie, poszła na marne. Niestety, ludzie wciąż oceniają najlepiej innych ludzi po ich prezencji i wyglądzie. Podajemy kilka rad na to, jak można dobrze wypaść podczas ważnej prezentacji:

1. Zainteresowanie tematem

Najważniejszym podpunktem udanej prezentacji jest mocne zainteresowanie tematem samego prezentującego.
Reklama
Okażesz tym samym profesjonalizm oraz swoją kompetencje w danej sprawie. Słuchacze wyniosą dzięki temu wiedzę, że „wiesz” o czym mówisz i jesteś dobra w tym co robisz.

2. Zdrowy i zadbany wygląd

Ponieważ pierwsza ocena ludzi zależna jest od naszego wyglądu oraz sposobu prezencji powinnyśmy pamiętać o dobrym przygotowaniu się do prezentacji pod tym względem. Włosy muszą być ładnie uczesane, pomóc może również słaby makijaż.

3. Odpowiedni strój

Ubierzmy się luźno, aby nie krępować swoich ruchów ale jednocześnie schludnie i elegancko. Możesz założyć prostą czarną spódnicę lub spodnie, a do tego dobrze skrojoną błękitną koszulę.

4. Dobrze przygotowana prezentacja

Kiedy zapomnisz, co masz powiedzieć pomóc może Ci tylko dobrze i starannie przygotowana prezentacja w którymś z ogólnodostępnych programów stworzonych do tego celu. Zawsze przykładaj dużą wagę do swojej prezentacji.

5. Postawa ciała

Aby wywrzeć na słuchaczach prawidłowe wrażenie na czas prezentacji powinno się wstać z krzesła i poprowadzić prezentację na stojąco. Zachowujmy przy tym wyprostowaną, dumną postawę ciała.

6. Ton głosu i czytanie tekstu

Powinniśmy mówić pewnie oraz konkretnie. Zwracajmy się wprost do słuchaczy. Ważne fragmenty prezentacji można podkreślić mocniejszym użyciem głosu oraz specjalnym akcentowaniem.
Reklama
Staraj się nie czytać tekstu z kartki, oczywiście możesz sobie pomóc krótkimi zapiskami, które wyciągną Cię z tarapatów, gdy zapomnisz coś naprawdę ważnego, ale nigdy nie opieraj się jedynie na tekście pisanym. Nie bój się tego, że Twoje własne zdania nie będą tak piękne, jak te napisane – mówiąc pewnie ludzie i tak bardziej zaufają temu, co sama masz do powiedzenia.

7. Kontakt ze słuchaczami

Zawsze staraj się zachować ciągły kontakt wzrokowy ze słuchaczami. Spoglądaj na bliższe i dalsze rzędy, nie zatrzymuj się jedynie na jednej osobie. Niech wszyscy mają poczucie, że mówisz właśnie do nich, dzięki temu będą mocniej starali się słuchać wiedząc, że zwracasz się konkretnie do nich oraz ich obserwujesz.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama