5 zasad udanego i dobrego małżeństwa

5 zasad udanego i dobrego małżeństwa

Udane życie osobiste to przede wszystkim dobre i spokojne życie domowe, a więc również, lub może przede wszystkim – życie małżeńskie. Odpowiednie dopasowanie oraz wypracowanie sobie sposobu funkcjonowania, tak aby nasze małżeństwo było jak najlepsze wymaga wiele czasu i pracy własnej.
Reklama
Należy rozwinąć w sobie takie cechy jak tolerancja dla sposobu działania i cech drugiego człowieka, umiejętność wybaczania oraz rezygnowania z tego, co tylko dla nas jest wygodne. Spójrzmy jakie cechy powinno mieć udane małżeństwo:

1. Szacunek do partnera

Bez względu na wszystkie różnice oraz kłótnie należy zachować odpowiedni szacunek do swojego partnera. W ten sposób wytworzy się pomiędzy partnerami większa więź oraz bliskość – nigdy nie zrani się tej drugiej osoby w sposób, w który można tego żałować w późniejszym czasie. Regularne pielęgnowanie szacunku wspomoże każde małżeństwo – młode i stare.

2. Wsparcie małżeńskie

Wspieranie swojego partnera w każdy możliwy sposób jest niezwykle ważne. Próba zastosowania się do przysięgi małżeńskiej – wspieranie kogoś w zdrowiu i chorobie, w chwilach gorszych, jak i tych lepszych – to najlepszy sposób na stworzenie idealnego małżeństwa.
Reklama
Zatroskanie o dobro partnera zbuduje w nas niezwykłe przywiązanie do niego, oraz pokaże wzajem, że jesteście dla siebie najważniejszymi osobami.

3. Umiejętność wybaczenia

W dobrym małżeństwie szczególną cechą posiadaną przez współmałżonków jest umiejętność wybaczenia, nawet tych najgorszych rzeczy. Utrzymywana uraza i gniew może przede wszystkim zaszkodzić tej osobie, która ją odczuwa. Pielęgnowanie takiej „niesprzyjającej atmosfery” może prowadzić nawet do rozwoju, a w pierwszym miejscu na odsunięciu się od ciebie małżonków. Warto jest wybaczać… Z umiarem.

4. Umiejętność przeprosin

Kolejną ważną umiejętnością dobrych współmałżonków jest umiejętność powiedzenia „przepraszam”.
Reklama
To jedne z najtrudniejszych słów, zwłaszcza jeśli zasłużenie musimy je wypowiadać. Wiele znaczą dla osoby, do której je kierujemy. Umiejętność przeprosin ważna jest przede wszystkim wtedy, kiedy wina leży po każdej ze stron, nawet jeśli nasza jest mniejsza.

5. Rezygnowanie z własnych potrzeb

Udane małżeństwo opiera się na ciągłym wyborze tego, co dobre dla nas, a co dobre dla naszego współmałżonka. Umiejętność zrezygnowania ze swoich potrzeb, a w zamian spełnienie potrzeb partnera wydaje się szczególną cechą, którą muszą wykazywać się dobrzy partnerzy. Nie powinno być jednak tak, że tylko jedna ze stron wciąż musi odmawiać sobie czegoś w stosunku do drugiej. Umiejętność zachowania we wszystkim umiaru to także pożądana cecha.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama