Za i przeciw braniu Tax Credit w Wielkiej Brytanii
Udostępnij Google News
Finanse

Za i przeciw braniu Tax Credit w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania słynie z kapitalistycznych korzeni, jednak współcześnie pierwiastek socjalny stanowi równie zauważalną rolę. Do świadczeń, które interesują Polaków, należy między innymi Working Tax Credit. Poznaj jego wady i zalety, a przede wszystkim warunki przyznawania i wszystkie niezbędne szczegóły.

Working Tax Credit to świadczenie zaprojektowane z myślą o pracujących i samozatrudnionych, którzy nie osiągają wysokich dochodów. Zasada jest prosta – im mniejsze dochody wykazujesz, tym więcej pieniędzy otrzymujesz w formie zasiłku. Osobom bezdzietnym Tax Credit przysługuje w trzech przypadkach:

 • ukończone 16 lat, praca minimum 16 godzin tygodniowo, kwalifikacja zasiłku dla chorych i niepełnosprawnych;
 • ukończone 25 lat, praca minimum 30 godzin tygodniowo;
 • ukończone 60 lat, praca minimum 16 godzin tygodniowo.

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą liczyć na Working Tax Credit po ukończeniu 16. roku życia i przy pracy przynajmniej 16 godzin tygodniowo. Minimum 24 godziny tygodniowo trzeba pracować w przypadku wychowywania dziecka z partnerem.

Istotna informacja dla Polaków: obcokrajowcy w UK mogą ubiegać się o zasiłek pod warunkiem stałego pobytu na Wyspach (nie licząc oczywistych wyjątków w rodzaju zagranicznych wakacji) i „posiadania ośrodka interesów życiowych” w tym kraju, co oznacza po prostu podstawowe źródło dochodów.

Małżonkowie oraz osoby pozostające w związku formalnym lub nieformalnym muszą ubiegać się o zasiłek wspólnie. Co najmniej jeden z partnerów powinien mieć ukończone 25 lat i pracować 30 godzin tygodniowo. Druga osoba może pracować dowolną liczbę godzin lub wcale. Jednak to wspólne dochody są brane pod uwagę podczas obliczania Working Tax Credit. Swoje szanse na otrzymanie świadczenia najłatwiej sprawdzić na oficjalnej stronie: https://www.gov.uk/qualify-tax-credits.

Wysokość zasiłku WTC

Wartość Tax Credit w Wielkiej Brytanii zależy od kilku elementów – każdy zasiłek składa się z elementu podstawowego oraz dodatkowego, wynikającego z uprawnień. Baza wynosi maksymalnie 1960 funtów rocznie, a dodatki maksymalnie: 2010 funtów (wspólny wniosek pary), 2010 funtów (samotny rodzic lub opiekun), 810 funtów (pracujący powyżej 30 godzin tygodniowo), 2970 funtów (niepełnosprawny), 1275 funtów (głęboko niepełnosprawny). Jeśli chodzi o osoby płacące za zarejestrowaną opiekę nad dzieckiem, można liczyć na maksymalne wsparcie w wysokości 122,50 funtów tygodniowo na jedno albo 210 funtów tygodniowo na dwoje lub więcej dzieci.

Co decyduje o kwocie zasiłku ustalanej na dany rok? Dochody z poprzedniego roku podatkowego. Nie warto, a nawet nie można zatajać informacji o zmianie sytuacji zawodowej. Jeżeli dochody rosną lub maleją w ciągu roku, należy to zgłosić, co może przełożyć się na wysokość świadczenia WTC. Funty, jakie przysługują z racji Tax Credit, obliczysz samodzielnie za pomocą oficjalnego kalkulatora dostępnego na stronie https://www.gov.uk/tax-credits-calculator.

Garść przydatnych informacji

Zastanawiasz się, w jakiej częstotliwości i formie wypłaca się świadczenie? Otóż zasiłek wpływa na konto (pocztowe, bankowe lub oszczędnościowe) w odstępie tygodnia lub czterech tygodni. Co roku, na przełomie wiosny i lata, w UK kończy się rok podatkowy – wtedy HMRC przysyła pismo z prośbą o aktualizację danych i informacji na temat zarobków oraz istotnych okoliczności. Lepiej nie zwlekać z odpowiedzią, ponieważ zasiłek może zostać wstrzymany.

Aby otrzymać Working Tax Credit (lub/i zasiłek na dziecko w przypadku jego posiadania), należy rozpocząć od kontaktu z urzędem Revenue, najlepiej poprzez infolinię Tax Credit Helpline: 03453003900. Telefon tekstowy dla osób z problemami fonicznymi to 03453003909. W wypełnianiu formularza pomagają pracownicy Citizens Advice Bureau oraz, na zasadach komercyjnych, polskie firmy doradcze działające w UK, jak np. Optimal Solicitors.

Do prawidłowego wypełnienia wniosków potrzeba następujących informacji:

wysokość dochodów z ostatniego roku podatkowego (również z Polski, jeżeli jesteś świeżo po przyjeździe z ojczyzny);

 • numer ubezpieczenia społecznego;
 • numer podatkowy (Unique Tax Reference Number) – w przypadku samozatrudnionych;
 • informacje o pobieraniu innych świadczeń, jak renty i zasiłki;
 • numer referencyjny Child Benefit – w przypadku rodziców pobierających świadczenie;
 • poświadczenie wydatków na opiekę dla dziecka – w przypadku rodziców;
 • numer konta.

Po wysłaniu formularza pozostaje jedynie czekać na pocztową, oficjalną odpowiedź. W niektórych przypadkach okoliczności wymagają doprecyzowania.

Nie taki kolorowy zasiłek

Choć z pozoru Tax Credit stanowi dodatek przynoszący portfelowi ulgę i pomoc, w praktyce nie zawsze jest tak udany. Jak podkreślają eksperci, cały problem związany ze wsparciem państwa polega na ewentualnych konsekwencjach za przeoczenie lub zatuszowanie dochodów, jak również samą możliwość swobodnego zawieszania, a nawet ściągania z powrotem wypłat.

Możliwe konsekwencje bezprawnego pobierania Tax Credit:

 • obniżka wysokości świadczeń,
 • zawieszenie,
 • żądanie spłaty całej kwoty danej przez państwo,
 • pozew sądowy,
 • postępowanie komornicze.

Aby tego uniknąć, upewnij się, że przekazujesz sprawdzone informacje na temat wszystkich dochodów. Każdą wątpliwość dokładnie wyjaśnij, żeby urząd nie miał podstaw do postępowania wbrew Twoim interesom. Nawet jeżeli pojawią się kłopoty, możesz odwoływać się od decyzji, pisać skargi, procesować się. Gorzej, gdy faktycznie próbowałeś „zakombinować” przy okazji Tax Credit. Brytyjczycy bardzo tego nie lubią.

Dlatego pobieraj świadczenia jeżeli Ci się należą, ale staraj się spożytkować energię i czas na znalezienie lepiej płatnej pracy. A przy wszelkiego rodzaju ulgach i zasiłkach podawaj prawdziwe informacje i zawsze upewniaj się co do treści umowy i zasad świadczenia.

Źródło: Polski prawnik w UK

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie