Za i przeciw braniu Tax Credit w Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania słynie z kapitalistycznych korzeni, jednak współcześnie pierwiastek socjalny stanowi równie zauważalną rolę. Do świadczeń, które interesują Polaków, należy między innymi Working Tax Credit. Poznaj jego wady i zalety, a przede wszystkim warunki przyznawania i wszystkie niezbędne szczegóły.
Reklama
Working Tax Credit to świadczenie zaprojektowane z myślą o pracujących i samozatrudnionych, którzy nie osiągają wysokich dochodów. Zasada jest prosta – im mniejsze dochody wykazujesz, tym więcej pieniędzy otrzymujesz w formie zasiłku. Osobom bezdzietnym Tax Credit przysługuje w trzech przypadkach:
Co najmniej jeden z partnerów powinien mieć ukończone 25 lat i pracować 30 godzin tygodniowo. Druga osoba może pracować dowolną liczbę godzin lub wcale. Jednak to wspólne dochody są brane pod uwagę podczas obliczania Working Tax Credit. Swoje szanse na otrzymanie świadczenia najłatwiej sprawdzić na oficjalnej stronie: https://www.gov.uk/qualify-tax-credits.
Wysokość zasiłku WTC
Wartość Tax Credit w Wielkiej Brytanii zależy od kilku elementów – każdy zasiłek składa się z elementu podstawowego oraz dodatkowego, wynikającego z uprawnień. Baza wynosi maksymalnie 1960 funtów rocznie, a dodatki maksymalnie: 2010 funtów (wspólny wniosek pary), 2010 funtów (samotny rodzic lub opiekun), 810 funtów (pracujący powyżej 30 godzin tygodniowo), 2970 funtów (niepełnosprawny), 1275 funtów (głęboko niepełnosprawny). Jeśli chodzi o osoby płacące za zarejestrowaną opiekę nad dzieckiem, można liczyć na maksymalne wsparcie w wysokości 122,50 funtów tygodniowo na jedno albo 210 funtów tygodniowo na dwoje lub więcej dzieci.
Co decyduje o kwocie zasiłku ustalanej na dany rok? Dochody z poprzedniego roku podatkowego.
Nie warto, a nawet nie można zatajać informacji o zmianie sytuacji zawodowej. Jeżeli dochody rosną lub maleją w ciągu roku, należy to zgłosić, co może przełożyć się na wysokość świadczenia WTC. Funty, jakie przysługują z racji Tax Credit, obliczysz samodzielnie za pomocą oficjalnego kalkulatora dostępnego na stronie https://www.gov.uk/tax-credits-calculator.
Garść przydatnych informacji
Zastanawiasz się, w jakiej częstotliwości i formie wypłaca się świadczenie? Otóż zasiłek wpływa na konto (pocztowe, bankowe lub oszczędnościowe) w odstępie tygodnia lub czterech tygodni. Co roku, na przełomie wiosny i lata, w UK kończy się rok podatkowy – wtedy HMRC przysyła pismo z prośbą o aktualizację danych i informacji na temat zarobków oraz istotnych okoliczności. Lepiej nie zwlekać z odpowiedzią, ponieważ zasiłek może zostać wstrzymany.
Aby otrzymać Working Tax Credit (lub/i zasiłek na dziecko w przypadku jego posiadania), należy rozpocząć od kontaktu z urzędem Revenue, najlepiej poprzez infolinię Tax Credit Helpline: 03453003900.
Telefon tekstowy dla osób z problemami fonicznymi to 03453003909. W wypełnianiu formularza pomagają pracownicy Citizens Advice Bureau oraz, na zasadach komercyjnych, polskie firmy doradcze działające w UK, jak np. Optimal Solicitors.
Do prawidłowego wypełnienia wniosków potrzeba następujących informacji:
wysokość dochodów z ostatniego roku podatkowego (również z Polski, jeżeli jesteś świeżo po przyjeździe z ojczyzny);
Każdą wątpliwość dokładnie wyjaśnij, żeby urząd nie miał podstaw do postępowania wbrew Twoim interesom. Nawet jeżeli pojawią się kłopoty, możesz odwoływać się od decyzji, pisać skargi, procesować się. Gorzej, gdy faktycznie próbowałeś „zakombinować” przy okazji Tax Credit. Brytyjczycy bardzo tego nie lubią.
Dlatego pobieraj świadczenia jeżeli Ci się należą, ale staraj się spożytkować energię i czas na znalezienie lepiej płatnej pracy. A przy wszelkiego rodzaju ulgach i zasiłkach podawaj prawdziwe informacje i zawsze upewniaj się co do treści umowy i zasad świadczenia.
Źródło: Polski prawnik w UK
- ukończone 16 lat, praca minimum 16 godzin tygodniowo, kwalifikacja zasiłku dla chorych i niepełnosprawnych;
- ukończone 25 lat, praca minimum 30 godzin tygodniowo;
- ukończone 60 lat, praca minimum 16 godzin tygodniowo.
Reklama
Reklama
Reklama
- numer ubezpieczenia społecznego;
- numer podatkowy (Unique Tax Reference Number) – w przypadku samozatrudnionych;
- informacje o pobieraniu innych świadczeń, jak renty i zasiłki;
- numer referencyjny Child Benefit – w przypadku rodziców pobierających świadczenie;
- poświadczenie wydatków na opiekę dla dziecka – w przypadku rodziców;
- numer konta.
- obniżka wysokości świadczeń,
- zawieszenie,
- żądanie spłaty całej kwoty danej przez państwo,
- pozew sądowy,
- postępowanie komornicze.
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Aneks do umowy kredytu w CHF
W myśl postanowień ustawy antyspreadowej zadłużeni we franku szwajcarskim mogą spłacać raty bezpośrednio w walucie zakupionej na własną rękę. Nie bezpodstawnie to rozwiązanie jest bardzo zachęcające, ponieważ wymieniając rodzimą walutę na CHF poza bankami można naprawdę sporo zaoszczędzić. Aby móc je wdrożyć należy w pierwszej kolejności wnieść aneks do umowy kredytowej z bankiem.
Jak wyjść ze spirali zadłużenia?
W przedstawianych statystykach i najnowszych ankietach oraz badaniach Głównego Urzędu Statystycznego i Krajowego Rejestru Długów, wyraźnie widać zwiększenie liczb osób mocno zadłużonych. Zadłużają się szczególnie emeryci i mężczyźni, kobiety lepiej spłacają swoje zobowiązania, bardziej dbają o terminowe spłaty rat kredytów i pożyczek.
6 kruczków w umowach kredytowych
Umowy kredytowe warto czytać bardzo uważnie. Jak jednak pokazują statystyki, Polacy czytać ich nie lubią, czy po prostu nie chcą. Lektura jakiejkolwiek umowy sprawia nam duży problem – zwyczajnie nie zauważamy możliwości oszustwa lub nie chcemy tracić potrzebnego nam czasu. Czytać umowy jednak warto, zwłaszcza, jeśli chodzi o stratę naprawdę dużych pieniędzy przez niedopatrzenie.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl