6 kruczków w umowach kredytowych

6 kruczków w umowach kredytowych

Umowy kredytowe warto czytać bardzo uważnie. Jak jednak pokazują statystyki, Polacy czytać ich nie lubią, czy po prostu nie chcą. Lektura jakiejkolwiek umowy sprawia nam duży problem – zwyczajnie nie zauważamy możliwości oszustwa lub nie chcemy tracić potrzebnego nam czasu. Czytać umowy jednak warto, zwłaszcza, jeśli chodzi o stratę naprawdę dużych pieniędzy przez niedopatrzenie.
Reklama

Co zrobić, żeby pożyczać z głową?

Kruczki w umowach kredytowych występują zarówno ze strony banków, jak i SKOK-ów i parabanków. Firmy pożyczkowe wykorzystują długie umowy szczególnie często, aby wnioskodawca jak najrzadziej sięgał do ich lektury. 1. Warto czytać wszystkie przypisy dolne, teksty pisane małym druczkiem. Szczególnie często kruczki w umowach znajdują się właśnie w takich zapisach. 2. Kruczki dotyczą najczęściej samego oprocentowania kredytu. Zapis stanowi o oprocentowaniu rocznym, ale kredyt bierzemy na przykład na 6 miesięcy. Wtedy przydaje się umiejętność obliczenia realnego oprocentowania kredytu, które może nie być już tak „promocyjne”, jak w swojej pierwotnej wersji. 3. Dodatkowe opłaty kredytowe i pożyczkowe dotyczyć mogą obsługi domowej pożyczki lub kredytu, dodatkowych opłat związanych z wydaniem pożyczki, prowizji dla banku czy dla firmy.
Reklama
Bardzo ważne jest zaznajomienie się z całą tabelą opłat kredytu, przed jego pobraniem. Może się bowiem okazać, że najlepsze oprocentowanie na rynku nie jest tak dobre, przy bardzo wysokiej prowizji. 4. Pamiętajmy również o sprawdzaniu możliwości spłaty kredytu – ratami malejącymi lub stałymi. Tańsze kredyty opierają się na spłacie dzięki ratom malejącym. Jeśli bank upiera się przy ratach stałych i w ofercie nie można wybrać innej opcji, to niestety po przeliczeniu wszystkich spłat, kredyt ten może nie być dla nas zbyt intratny. 5. Polskie prawo bankowe mówi o tym, że każdy ma prawo spłacić swoje zadłużenie wcześniej, bez podawania przyczyny.
Reklama
Również kredyty podlegają temu prawu. Jednak banki i niektóre firmy wprowadzają opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu – warto bardzo uważnie przeczytać właśnie te części umowy. Może się bowiem okazać, że na wcześniejszej spłacie zobowiązania stracimy naprawdę sporo zainwestowanych pieniędzy. 6. Jeśli decydujemy się na przewalutowanie kredytu, to powinniśmy samodzielnie obliczyć jego końcową sumę. Warto przyłożyć się do obliczeń i sprawdzić przelicznik danego banku. Każdy z banków może przyjąć nieco inny, może w niewielkich kwotach – mało różniący się przelicznik. Przy kwotach większych zauważymy jednak ogromną różnicę w wielkości spłacanego kredytu.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama