Jak wypracować poczucie wartości u dziecka? – 5 rad

Jak wypracować poczucie wartości u dziecka? – 5 rad

Dobre wychowanie własnego dziecka jest dla rodzica najważniejszą rzeczą i staje się największym priorytetem w życiu każdej matki. Oprócz innych cech, które chciałybyśmy aby dziecko posiadało, szczególną uwagę należy zwrócić na poczucie własnej wartości.
Reklama
A czym ono właściwie jest? Psychologie twierdzą, że to jedna z najważniejszych cech, którą należy zbudować u dorastającego dziecka – daje ona pozytywny stosunek do samego siebie i innych, otaczających nas ludzi oraz sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Według badań osoby z wysokim poczuciem własnej wartości częściej osiągają sukcesy, są szczęśliwi w życiu i zadowoleni z niego. Przedstawiamy więc kilka rad, które pomogą matom w wychowaniu tak swojego dziecka.

1. Wymagania odpowiednie do rozwoju dziecka

Nie możemy wymagać od dziecka zadań i postaw, które nie są odpowiednie na jego etapie rozwoju. Aby sprawdzić, gdzie w tej chwili znajduje się nasz maluch warto poczytać niezwykle cenionego biologa oraz psychologa Jeana Piageta i jedną z książek przedstawiających jego idee na temat rozwoju dziecka.
Reklama
W ten sposób łatwo dostosujemy swoje wymagania, kary i nagrody do etapu rozwoju naszego dziecka, na którym się znajduje.

2. Akceptacja odmienności naszego dziecka

Należy zaakceptować odmienność i odrębność naszego dziecka – nie jest ono nami. Nie warto również zmuszać go do czynności, których wykonywać zwyczajnie nie chce. Owszem, zachęcajmy do działań pozytywnych, w tym nauki np. tańca, śpiewu czy sportu. Ale najważniejsze jest aby nie zmuszać do tego dziecka, nie próbować spełniać własnych niespełnionych marzeń za jego pomocą. Niech ma ono własny wybór i należy w tym wyborze je wspierać.

3. Okazywanie miłości i troski

Szczególnie ważne jest okazanie dziecku odpowiedniej ilości uwagi, w tym miłości i troski o nie.
Reklama
Ważne jest zaspokajanie wszystkich potrzeb dziecka, zarówno tych podstawowych, jak i związanych czysto z zabawą. Próbujmy właśnie w zabawie przekazywać dziecku te najważniejsze wartości.

4. Akceptacja wyborów dziecka

Dajmy dziecku wolny wybór już od najmłodszych lat np. nawet w tym, co chciałoby zjeść na śniadanie czy kolację. Pokażmy mu, że jego zdanie jest ważne a życie składa się z podejmowania wielu decyzji.

5. Naśladowanie rodziców

Ponieważ głównym sposobem uczenia się dziecka jest naśladowanie dorosłych, w tym najczęściej naśladowanie rodziców – postarajmy się o to abyśmy własnym przykładem pokazywali dziecku, co jest dobre.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Chłopiec trzymający nad głową kartkę z narysowanym znakiem zapytanie
Każdy rodzic prędzej czy później będzie musiał odpowiedzieć na to trudne pytanie: "Skąd się biorą dzieci?". To naturalne, że dzieci są ciekawe świata i chcą wiedzieć, jakie są tajemnice ich własnego pochodzenia. Warto być przygotowanym na to pytanie i odpowiedzieć w sposób, który jest odpowiedni dla wieku dziecka i dostosowany do jego zrozumienia. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci odpowiedzieć na to pytanie w sposób odpowiedni i rozwijający dla Twojego dziecka.
Kobieta rozmawiająca z dziewczynką na kanapie
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak mądrze wspierać swoje dziecko? Wychowanie jest niezwykle ważnym i odpowiedzialnym zadaniem, które wymaga od nas jako rodziców dużej uwagi i zaangażowania. W tym artykule przedstawiamy pięć skutecznych sposobów, które pomogą Ci mądrze wspierać swoje dziecko w jego rozwoju i osiąganiu sukcesów.
Nastolatka w szarym kapturze na głowie
Znasz to uczucie, gdy twoje dziecko nagle zaczyna trzaskać drzwiami, odpowiadać gniewnie na niewinne pytania i odmawiać nauki? To znak, że twój nastolatek wchodzi w okres buntu. Bunt nastolatka jest naturalnym procesem, który wynika z intensywnych zmian zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych, jakie zachodzą w tym okresie. W tym artykule dowiesz się, czym charakteryzuje się bunt nastolatka, dlaczego nastolatki się buntują oraz jak skutecznie poradzić sobie z tym wyzwaniem.
Reklama
Reklama
Reklama