Jak wypracować poczucie wartości u dziecka? – 5 rad

Jak wypracować poczucie wartości u dziecka? – 5 rad

Dobre wychowanie własnego dziecka jest dla rodzica najważniejszą rzeczą i staje się największym priorytetem w życiu każdej matki. Oprócz innych cech, które chciałybyśmy aby dziecko posiadało, szczególną uwagę należy zwrócić na poczucie własnej wartości.
A czym ono właściwie jest? Psychologie twierdzą, że to jedna z najważniejszych cech, którą należy zbudować u dorastającego dziecka – daje ona pozytywny stosunek do samego siebie i innych, otaczających nas ludzi oraz sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Według badań osoby z wysokim poczuciem własnej wartości częściej osiągają sukcesy, są szczęśliwi w życiu i zadowoleni z niego. Przedstawiamy więc kilka rad, które pomogą matom w wychowaniu tak swojego dziecka.

1. Wymagania odpowiednie do rozwoju dziecka

Nie możemy wymagać od dziecka zadań i postaw, które nie są odpowiednie na jego etapie rozwoju. Aby sprawdzić, gdzie w tej chwili znajduje się nasz maluch warto poczytać niezwykle cenionego biologa oraz psychologa Jeana Piageta i jedną z książek przedstawiających jego idee na temat rozwoju dziecka. W ten sposób łatwo dostosujemy swoje wymagania, kary i nagrody do etapu rozwoju naszego dziecka, na którym się znajduje.

2. Akceptacja odmienności naszego dziecka

Należy zaakceptować odmienność i odrębność naszego dziecka – nie jest ono nami. Nie warto również zmuszać go do czynności, których wykonywać zwyczajnie nie chce. Owszem, zachęcajmy do działań pozytywnych, w tym nauki np. tańca, śpiewu czy sportu. Ale najważniejsze jest aby nie zmuszać do tego dziecka, nie próbować spełniać własnych niespełnionych marzeń za jego pomocą. Niech ma ono własny wybór i należy w tym wyborze je wspierać.

3. Okazywanie miłości i troski

Szczególnie ważne jest okazanie dziecku odpowiedniej ilości uwagi, w tym miłości i troski o nie. Ważne jest zaspokajanie wszystkich potrzeb dziecka, zarówno tych podstawowych, jak i związanych czysto z zabawą. Próbujmy właśnie w zabawie przekazywać dziecku te najważniejsze wartości.

4. Akceptacja wyborów dziecka

Dajmy dziecku wolny wybór już od najmłodszych lat np. nawet w tym, co chciałoby zjeść na śniadanie czy kolację. Pokażmy mu, że jego zdanie jest ważne a życie składa się z podejmowania wielu decyzji.

5. Naśladowanie rodziców

Ponieważ głównym sposobem uczenia się dziecka jest naśladowanie dorosłych, w tym najczęściej naśladowanie rodziców – postarajmy się o to abyśmy własnym przykładem pokazywali dziecku, co jest dobre.
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
niskie poczucie własnej wartości
Brak pewności siebie to problem wielu osób, a trzeba przyznać, że gdy mamy niską samoocenę, trudno jest nam odnaleźć się w wielu różnych sytuacjach. Ta kiepska samoocena, wiąże się również z niskim poczuciem własnej wartości. Przestajemy dostrzegać swoje zalety, wiecznie porównujemy się z innymi i wciąż wydaje nam się, że jesteśmy od nich gorsi. W takiej sytuacji trudno jest podejmować jakiekolwiek ryzyko, przez co często trafi się wiele szans. Jak zmienić niskie poczucie własnej wartości? Co zrobić, by wreszcie uwierzyć w siebie i poprawić swoją samoocenę? Podpowiadamy!
Dziecko z rodzicami przed komputerem
Obecnie komputer z dostępem do Internetu staje się niezbędnym minimum. Każdy dorosły korzysta z niego na co dzień. Również dzieci znacznie szybciej zapoznają się z jego funkcjonowaniem. Coraz częściej słyszymy o pokoleniu z. Zastanawialiście się kiedyś co to znaczy? Ja początkowo się z tego śmiałam, ale w momencie jak zobaczyłam jak mój mały synek obsługuje telefon dotykowy a nikt go wcześniej tego nie uczył stwierdziłam że faktycznie coś w tym jest.
Błędy w wychowaniu dziecka
Wychowanie dziecka to niezwykle trudne zadanie. Nie ma rodziców idealnych, jesteśmy tylko ludźmi i popełniamy błędy. Nie uda się nam ich uniknąć. Jednak warto jest, ze względu na dobro dziecka stale dokształcać się i zdobywać nowe informacje, które mogą być dla nas pomocne i dać możliwość uniknięcia niektórych potknięć. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?