Jak wypracować poczucie wartości u dziecka? – 5 rad
Udostępnij Google News
Dziecko

Jak wypracować poczucie wartości u dziecka? – 5 rad

Dobre wychowanie własnego dziecka jest dla rodzica najważniejszą rzeczą i staje się największym priorytetem w życiu każdej matki. Oprócz innych cech, które chciałybyśmy aby dziecko posiadało, szczególną uwagę należy zwrócić na poczucie własnej wartości.

A czym ono właściwie jest?

Psychologie twierdzą, że to jedna z najważniejszych cech, którą należy zbudować u dorastającego dziecka – daje ona pozytywny stosunek do samego siebie i innych, otaczających nas ludzi oraz sprawia, że jesteśmy szczęśliwi.

Według badań osoby z wysokim poczuciem własnej wartości częściej osiągają sukcesy, są szczęśliwi w życiu i zadowoleni z niego.

Przedstawiamy więc kilka rad, które pomogą matom w wychowaniu tak swojego dziecka.

1. Wymagania odpowiednie do rozwoju dziecka

Nie możemy wymagać od dziecka zadań i postaw, które nie są odpowiednie na jego etapie rozwoju. Aby sprawdzić, gdzie w tej chwili znajduje się nasz maluch warto poczytać niezwykle cenionego biologa oraz psychologa Jeana Piageta i jedną z książek przedstawiających jego idee na temat rozwoju dziecka. W ten sposób łatwo dostosujemy swoje wymagania, kary i nagrody do etapu rozwoju naszego dziecka, na którym się znajduje.

2. Akceptacja odmienności naszego dziecka

Należy zaakceptować odmienność i odrębność naszego dziecka – nie jest ono nami. Nie warto również zmuszać go do czynności, których wykonywać zwyczajnie nie chce. Owszem, zachęcajmy do działań pozytywnych, w tym nauki np. tańca, śpiewu czy sportu. Ale najważniejsze jest aby nie zmuszać do tego dziecka, nie próbować spełniać własnych niespełnionych marzeń za jego pomocą. Niech ma ono własny wybór i należy w tym wyborze je wspierać.

3. Okazywanie miłości i troski

Szczególnie ważne jest okazanie dziecku odpowiedniej ilości uwagi, w tym miłości i troski o nie. Ważne jest zaspokajanie wszystkich potrzeb dziecka, zarówno tych podstawowych, jak i związanych czysto z zabawą. Próbujmy właśnie w zabawie przekazywać dziecku te najważniejsze wartości.

4. Akceptacja wyborów dziecka

Dajmy dziecku wolny wybór już od najmłodszych lat np. nawet w tym, co chciałoby zjeść na śniadanie czy kolację. Pokażmy mu, że jego zdanie jest ważne a życie składa się z podejmowania wielu decyzji.

5. Naśladowanie rodziców

Ponieważ głównym sposobem uczenia się dziecka jest naśladowanie dorosłych, w tym najczęściej naśladowanie rodziców – postarajmy się o to abyśmy własnym przykładem pokazywali dziecku, co jest dobre.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie