Jak pokonać strach dziecka przed wizytą w gabinecie lekarskim

Jak pokonać strach dziecka przed wizytą w gabinecie lekarskim

Wizyta u lekarza z małym dzieckiem najczęściej bywa stresującym przeżyciem nie tylko dla malucha ale także dla mamy czy taty idących razem z brzdącem. Doktor od zawsze kojarzony jest przez dziecko z nieprzyjemnymi zabiegami, jak rozbieranie do naga w chłodnym pomieszczeniu, leżenie na zimnej wadze, wkładanie patyków do ust, zimny stetoskop czy zastrzyki.
Z tych powodów niezbędna wizyta u lekarza najczęściej kończy się płaczem naszej pociechy, które boi się być badane. Postaraj się podejść do tego ze spokojem i zaradzić problemom związanym z chodzeniem do doktora.

1. Mama jest obok ciebie

Zapewniaj dziecko, że cały czas będziesz blisko niego i dotrzymuj tej obietnicy. Jeśli dziecko jest przestraszone nie powinniśmy nawet na krótką chwilę zostawiać go w gabinecie lekarskim samego i wychodzić np. do rejestracji. Zapytajmy również lekarza czy możliwe jest przeprowadzenie badania jeśli dziecko będzie siedzieć na kolanach rodzica, jeśli stanowi to problem stańmy lub usiądźmy koło dziecka i bez przerwy trzymajmy je za rączkę. Takie zachowanie ze strony rodzica zapewni maluchowi poczucie bezpieczeństwa i łatwiej będzie mu się oswoić z sytuacją.

2. Nie oszukujemy

Nie okłamuj dziecka mówiąc np. że idziemy na spacer lub idziemy tylko na badanie, jeśli wiesz że konieczne będzie wykonanie szczepienia. Wytłumacz maluchowi, że taki zabieg to konieczność aby mógł być zdrowy i chodzić codziennie na spacery, a pani pielęgniarka na pewno bardzo się postara, żeby jak najmniej bolało. To dużo lepsze rozwiązanie niż wmawianie dziecku, że na pewno nic nie zaboli. Możemy bowiem doprowadzić do sytuacji, że brzdąc utraci zaufanie do rodzica i wówczas jego strach stanie się jeszcze silniejszy. Dodatkowo dzieci, które są okłamywane przez rodziców, nie czują w późniejszym czasie oparcia z ich strony w trudnych momentach.

3. Nie straszymy

Nie powinno się mówić dziecku np. że jeśli będzie niegrzeczne to przyjdzie pani doktor i zrobi zastrzyk. Lekarz ma być sojusznikiem małych pacjentów, osobą, która pokonuje choroby i pomaga dzieciom szybko wyzdrowieć. Dobrym rozwiązaniem jest również zakup dla dziecka zabawek z serii „mały doktor” i wspólna zabawa w wizytę w gabinecie lekarskim co może znacząco przyspieszyć oswojenie się dziecka z rzeczywistością lekarską i pokonanie lęku.

4. Mała nagroda

Możesz również obiecać dziecku, że gdy wyjdziecie od lekarza kupisz mu jakiś niewielki drobiazg, może to być lizak, plastelina czy nowe kredki. Coś co malucha ucieszy. Nie powinno się jednak praktykować tego na dłuższą metę gdyż dziecko z czasem będzie za każdym razem oczekiwało nagrody po wizycie u lekarza. Można mówić że na pewno dostanie od pani doktor naklejkę w nagrodę jak będzie grzeczne. Marta
Udostępnij artykuł