Aranżacja małego mieszkania – pomysły, nie zabierające przestrzeni

Aranżacja małego mieszkania – pomysły, nie zabierające przestrzeni

Każdy marzy o kawałku miejsca tylko dla siebie i swoich najbliższych. Niekiedy udaje się kupić wspaniały, ogromny dom, ale w większości wypadków Polacy mieszkają w niewielkich mieszkaniach w blokach lub kamienicach. Brak przestrzeni potrafi być bardzo dokuczliwy, dlatego warto wykorzystać każdy metr, aby mieszkać jak najwygodniej. Oto kilka pomysłów jak optymalnie wykorzystać przestrzeń w mieszkaniu.

Antresola

Antresola to doskonały pomysł na zagospodarowanie wysokich mieszkań, szczególnie tych, które powstały w starych kamienicach. Mieszkania takie charakteryzują się niewielką powierzchnią użytkową, ale równocześnie są bardzo wysokie niekiedy sufity znajdują się na wysokości ponad 4. metrów. Na wydzielonej antresoli można umieścić miejsce do pracy, jeśli jest wystarczająco wysoka, lub mini sypialnię, kiedy sufit znajdzie się tuż nad głową.

Meblościanki i zabudowy

Mieszkańcy niewielkich mieszkań mają bardzo często problem z doborem odpowiednich mebli. Muszą one bowiem, spełniać wiele funkcji jednocześnie. W pierwszej kolejności, powinny się dobrze prezentować, po wtóre muszą pomieścić wszystkie rzeczy, które są w domu, a do tego nie mogą zagracać mieszkania. Połączenie tych wszystkich cech nie jest proste, ale też nie jest niemożliwe. Jednym z najlepszych sposobów na spełnienie tych wszystkich wymagań jest montaż meblościanek. Zabudowa całej ściany od podłogi po sufit to doskonały pomysł na zagospodarowanie przestrzeni nie tylko w kuchni, ale również w przedpokoju czy w pokojach. Szeroka gama dostępnych stelaży oraz frontów pozwala zagospodarować każdą wolna przestrzeń niezależnie od wielkości. Wybierając meble do zabudowy warto wejść do sklepów IKEA, aby podejrzeć prezentowane tam rozwiązania. Systemy wysuwanych koszy, przesuwanych drzwiczek, czy narożnych szafek doskonale sprawdzają się w małych mieszkaniach.

Pomysł na łóżko

Łóżko to jeden z mebli, który musi znaleźć się w każdym, nawet najmniejszym mieszkaniu. Niestety wszelkiego rodzaju meble do spania są zazwyczaj dość duże i zabierają mnóstwo miejsca. Niemniej jednak jest kilka sprawdzonych patentów, które zmniejszają powierzchnię niezbędną do ich ustawienia. Najprostszym sposobem na zmniejszenie powierzchni zajmowanej przez łóżko jest zakup mebla do spania, który się składa. Tapczan czy rozkładana sofa doskonale się do tego nadają. Innym ciekawym pomysłem jest ukrycie łóżka w podeście. Takie łóżko jest podobne do pudełka od zapałek. W nocy można się wygodnie wyspać, a w dzień po łóżku nie ma śladu. Na podeście można umieścić np. szafę lub urządzić miejsce do pracy lub zabawy. Kolejnym pomysłem na oszczędzenie cennego miejsca są łóżka piętrowe. Doskonale sprawdzają się w pokojach dzieci. Maluchy nie tylko bardzo lubią spać na takich łóżkach, ale nierzadko budują wokół nich cały swój świat. Z pewnością spodoba im się takie rozwiązanie.

Przesuwane drzwi

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak dużo miejsca zajmują otwarte drzwi. Czasami zdjęcie ich z zawiasów sprawia, że mieszkanie wydaje się większe. Jeśli domowe pomieszczenia muszą być zamykane, wtedy warto wymienić tradycyjne drzwi na drzwi przesuwane. Ten prosty zabieg pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca, które można zagospodarować w inny sposób.

Jasne, białe wnętrza

Jeśli mieszkanie jest niewielkich rozmiarów należy pamiętać o tym, aby do aranżacji wnętrz wykorzystać jasne kolory. Szczególnie polecana jest biel, ponieważ optycznie powiększa pomieszczenia. Jeśli jednak ktoś nie lubi sterylnego wyglądu białych pomieszczeń kolor ten można złamać delikatną szarością lub beżem. Także dodatek kilku ozdób w zdecydowanym kolorze z pewnością pomoże złamać sterylność białych ścian.

Im mniej tym lepiej

W małych mieszkaniach powinna panować zasada „im mniej, tym więcej”, czyli im mniej rzeczy na zewnątrz tym więcej miejsca. Każdy, nawet najmniejszy, drobiazg zabiera cenną przestrzeń, dlatego najlepiej, aby miał swoje miejsce. Wszelkiego rodzaju maskotki, figurki, wazoniki czy inne przedmioty w małych mieszkaniach zamiast je ozdabiać zagracają tylko przestrzeń. Dlatego z należy bardzo uważać z wszelkimi ozdobnymi rzeczami, aby nie przesadzić. Podobnie w łazience czy kuchni, warto zadbać o to, aby wszystko było pochowane. Agnieszka
Udostępnij artykuł