Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Dążenie do obniżenia rachunków za prąd lub wodę jest w miarę łatwe. Można wyłączać urządzenia na noc czy wybrać szybki prysznic zamiast długiej kąpieli w wannie. Zupełnie inaczej jest z oszczędzaniem energii cieplnej.
Reklama
Ci, którzy dopiero budują swój dom mogą zastosować nowoczesne rozwiązania pozwalające na duże oszczędności związane z ogrzewaniem, niemniej jednak również właściciele już istniejących domów i mieszkań mogą postarać się, aby mniej płacić. Poniżej najprostsze rzeczy, które można zrobić, aby rachunki za ciepło były choć trochę niższe:

Szczelne okna i drzwi

W przypadku ogrzewania newralgicznym punktem naszych domów i mieszkań są okna i drzwi. Nawet niewielkie nieszczelności sprawiają, że ciepło „ucieka” i płacimy za ogrzewanie zewnętrznego parapetu lub klatki schodowej. Jeśli zatem zależy Ci na mniejszych rachunkach musisz zadbać o szczelność okien i drzwi. O ile to możliwe wymień okna na nowe, jeżeli nie ma takiej możliwości, przed sezonem grzewczym uszczelnij okna specjalnymi gąbkowymi uszczelkami do okien.
Reklama

Wietrzenie szybkie i wydajne

Nawet bardzo szczelne okna nie pomogą jeśli co chwilę będzie otwierane okno, aby wywietrzyć pomieszczenie. Dlatego w zimie zalecane jest otworzenie okien na oścież i szybkie wietrzenie pomieszczeń. Po takim wietrzeniu należy włączyć ogrzewanie i nagrzać pomieszczenia.

Chłodniejsze noce

To, że lepiej śpi się w pomieszczeniach dobrze wywietrzonych i niezbyt nagrzanych, wiemy wszyscy. Dlatego dobrze jest wywietrzyć dobrze sypialnię przed położeniem się spać. Natomiast w nocy można nieco zmniejszyć poziom ogrzewania lub w ogóle wyłączyć kaloryfery – o ile taka możliwość istnieje.

Ograniczone ogrzewanie podczas nieobecności w domu

Zimą włączanie ogrzewania jest konieczne nie tylko ze względu na to, żeby było ciepło mieszkańcom, ale również ze względu na higienę samego budynku. Brak ogrzewania może bowiem powodować zawilgocenie ścian. Zamarzanie wody zawartej np. w tynku sprawia, że jest on systematycznie niszczony. Niemniej jednak warto pamiętać, że ogrzewanie nie musi być stale włączone, zwłaszcza kiedy nikogo nie ma w domu. W takim wypadku wystarczy, że pomieszczenia nagrzane są do kilkunastu stopni. Ogrzewanie włączamy dopiero wtedy, gdy domownicy są w mieszkaniu. Takie działania pomogą nieco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Agnieszka
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama