Urządzamy małe mieszkanie – pomysły, które zawsze się sprawdzą
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Urządzamy małe mieszkanie – pomysły, które zawsze się sprawdzą

Urządzanie małych mieszkań nie jest łatwe. Muszą one być funkcjonalne i wygodne. Aby posiadaną przestrzeń wykorzystać jak najlepiej i optycznie ją powiększyć warto skorzystać z kilku prostych rad stosowanych przez architektów wnętrz.

 1. Połączenie kuchni z pokojem

Otwarte kuchnie stały się bardzo modne i można je spotkać w mieszkaniach każdej wielkości. Jeśli jednak Twoje lokum jest niewielkie to aneks kuchenny będzie idealnym rozwiązaniem. Dzięki stworzeniu aneksu zyskujesz więcej miejsca. Dodatkowo połączenie kuchni z pokojem dziennym pozwala na aranżację niewielkiej jadalni – wystarczy, że w pokoju ustawisz stół i krzesła.

 2. Jednolita kolorystyka

W urządzaniu wnętrz bardzo ważna jest odpowiednia kolorystyka. Jeśli masz małe mieszkanie urządź je korzystając z jednej palety barw. Taki sam kolor ścian we wszystkich pomieszczeniach, podobna kolorystyka mebli i dodatków sprawią, że całość będzie wyglądała na uporządkowaną, a zarazem znacznie większą niż jest w rzeczywistości. Jeśli natomiast każde pomieszczenie będzie urządzone w innym stylu i użyjesz wielu, intensywnych kolorów mieszkanie stanie się chaotyczne a przez to znacznie mniejsze.

 3. Podłogi

Podobnie jak w przypadku kolorystyki ścian jest z barwą podłóg. Jednym z najlepszych rozwiązań jest położenie jednakowej podłogi w całym mieszkaniu. Może to być drewniany parkiet, panele czy płytki. Warto też zwrócić uwagę na to, aby podłoga była w jasnym kolorze, ponieważ powiększa to optycznie przestrzeń. Wybierając na podłogę deski lub panele warto wziąć pod uwagę również ich ułożenie. Jeśli deski położone są wzdłuż, wówczas pomieszczenia stają się dłuższe, podłoga położona ukośnie sprawia, że mieszkanie staje się optycznie szersze.

 4. Wykładziny i dywany

Miękkie wykładziny oraz dywany wspaniale prezentują się na dużych przestrzeniach. W małych mieszkaniach najlepiej ich nie używać, ponieważ pochłaniają światło, co optycznie zmniejsza ich wielkość. Na podłodze najlepiej sprawdzają się jasne i lśniące materiały, które odbijają światło, zwiększając optycznie metraż.

 Małe mieszkanie nie musi być napakowane i brzydkie. Jeśli podczas urządzania go zastosujesz kilka wyżej wymienionych zasad będziesz mogła cieszyć się większą przestrzenią, choć metraż wcale się nie zwiększy.

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie