Jak dbać o meble ogrodowe?
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Jak dbać o meble ogrodowe?

Przydomowy ogród to nie tylko wspaniałe rośliny ale również meble, z których się na co dzień korzysta. Najczęściej w naszych ogrodach można spotkać meble wykonane z naturalnych surowców takich jak drewno rattan czy wiklina. Coraz częściej pojawiają się również meble ogrodowe wykonane z metalu lub plastiku. Niezależnie od tworzywa, z jakiego są wykonane meble ogrodowe należy o nie odpowiednio dbać.

Przez okres letni, kiedy meble są wystawione na słońce, wiatr, deszcz i czasami dość drastyczne zmiany temperatury bardzo się niszczą. Stan ich pogarsza się jeszcze przez okres zimowy, szczególnie jeżeli nie są przechowywane w odpowiednich warunkach. Dlatego wiosną przed wystawieniem mebli do ogrodu należy je delikatnie odnowić, a raz na 3-4 lata trzeba poddać je gruntownemu remontowi.

Jeśli meble zostały wykonane z drewna impregnowanego słońce, deszcz i zmiany temperatury mogą spowodować pęknięcia powłoki oraz zniszczenie struktury drewna. Jeśli do tego doszło meble należy przetrzeć papierem ścierny, a następnie odpylić i odtłuścić powierzchnię. Na końcu pomalować je specjalnym preparatem dekoracyjno-ochronnym np. lakierobejcą, impregnatem barwnym lub farbą.

Meble wykonane z surowego drewna impregnowane olejem należy dokładnie wyczyścić, a następnie ich wierzchnią warstwę dokładnie natrzeć olejem przeznaczonym do konserwacji drewna.

Meble wykonane z wikliny i rattanu także wymagają sezonowej konserwacji. W tym przypadku zabiegi pielęgnacyjne nie są zbyt trudne. Wystarczy delikatnie wyczyścić meble specjalnym środkiem czyszczącym przeznaczonym do tego rodzaju materiałów lub wodą z szarym mydłem.

Meble żeliwne pokryte lakierem dobrze jest oczyścić szczotką drucianą, a następnie pomalować farbą przeznaczoną do metalu.

Meble plastikowe wystarczy porządnie odkurzyć i umyć. Nie potrzebują one dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Często dodatkiem do mebli są poduszki lub inne elementy z tkanin. Aby dobrze się prezentowały należy je wyprać i w razie potrzeby naprawić. Bywa, że tkaniny na słońcu płowieją dlatego może się okazać, że konieczna będzie wymiana elementów uszytych z materiału.

Agnieszka

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie