Jak dokładnie posprzątać kuchnię - krok po kroku
Jeśli bierzesz się za domowe porządki, wiesz że miejscem, które zazwyczaj sprawia najwięcej problemów, jest kuchnia. Jeśli nie masz pojęcia, jak się zabrać za jej sprzątnięcie, skorzystaj z naszych porad. Podpowiemy Ci, jakich sposobów użyć, żeby pozbyć się zanieczyszczeń i nic nie pominąć. Nie jest to zbyt skomplikowane, ale musisz przygotować się na to, że spędzisz przy tych porządkach trochę czasu. Jednak najważniejszy jest efekt!
Reklama
Kuchenka
Kratę z kuchenki namocz w ciepłej wodzie z octem i zostaw na 10-15 minut, dzięki czemu oszczędzisz sobie długiego szorowania. Wystarczy, że po 15 minutach wyjmiesz kratę, przetrzesz szorstkim zmywakiem i spłuczesz. Pozostałą część kuchenki możesz umyć za pomocą szmatki, ciepłej wody i płynu do naczyń.
Szafki
Myśl o wysprzątaniu kuchennych szafek przyprawia Cię o ból głowy? Zaplanuj swoją pracę i szybko rozpraw się z tym bałaganem. Na początku wyjmij z szafek wszystkie rzeczy i przy okazji sprawdź datę ważności produktów spożywczych, żeby zaoszczędzić swój czas i nie wykonywać czynności opróżniania dwa razy. Okruszki i drobinki, które nagromadziły się w szafkach i szufladach, wyrzuć do kosza, a zanieczyszczenia wytrzyj za pomocą mokrej szmatki i płynu do naczyń.
Nie zapomnij o wyczyszczeniu zewnętrznych drzwiczek oraz góry szafek, gdzie zbiera się najwięcej kurzu i tłuszczu. Do tego najlepiej użyć specjalnych preparatów, które sprawnie rozpuszczą i usuną tłuszcz.
Mikrofalówka
Chętnie z niej korzystamy, ale często zapominamy o jej czyszczeniu. Wstaw do niej szklankę z wodą i dużą ilością cytryny i włącz mikrofalówkę na 5 minut. Następnie pozostaw szklankę z gorącą wodą na następne kilka minut. Dzięki temu zanieczyszczenia powstałe we wnętrzu urządzenia zejdą bez problemu, a cytryna pochłonie przykre zapachy. Teraz wystarczy już tylko przetrzeć mikrofalówkę wewnątrz i zewnątrz wilgotną szmatką.
Lodówka
Wyłącz lodówkę i wyjmij wszystko, co się w niej znajduje, łącznie z jej ruchomymi elementami.
Wnętrze wyczyść za pomocą wody z dodatkiem sody oczyszczonej. Elementy, takie jak szufladki, możesz umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i wytrzeć do sucha. Pamiętaj o umyciu uszczelek oraz uchwytów drzwiczek.
Piekarnik
Często mamy problem z jego umyciem, ponieważ zapominamy o jego regularnym czyszczeniu. Należy wyjąć kratki z piekarnika i namoczyć je tak, jak w przypadku kraty od kuchenki oraz dalej postępować identycznie. Jednak najpierw pozbądź się z nich resztek jedzenia, a zrobisz to za pomocą wody oraz miękkiej szczoteczki. Wnętrze piekarnika należy wymyć za pomocą delikatnej gąbki lub szmatki oraz wody z płynem do mycia naczyń. Jeśli zabrudzenia są poważne, być może będziesz musiała użyć profesjonalnych specyfików chemicznych.
Pamiętaj o ścianach!
Nawet jeśli wyczyścisz wszystko inne, a zapomnisz o ścianach, efekt nie będzie satysfakcjonujący. Przygotuj miskę z ciepłą wodą, gąbkę, płyn do mycia naczyń oraz ocet. Czyść ściany wodą z płynem, zanieczyszczenia ścieraj za pomocą delikatnej gąbki. Jeśli jednak masz do czynienia z płytkami, ciężkie plamy i zabrudzenia wyeliminujesz przecierając je wodą z octem. Ocet rozprawi się nawet z zalegającą rdzą. Jeśli plamy nie schodzą od razu, namocz je i pozostaw na kilka minut, po czym delikatnie zetrzyj za pomocą gąbki. Na koniec całość przetrzyj zamoczoną w wodzie szmatką, a następnie wytrzyj do sucha.
Źródło zdjęcia: www.pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Czytaj więcej
Jaki zlew do kuchni wybrać? 5 reguł, którymi warto się kierować!
Zlewozmywak to jeden z najważniejszych elementów każdej kuchni. Obecnie na rynku dostępne są liczne rozwiązania, które różnią się między sobą liczbą komór, kształtem, kolorem oraz materiałem, z którego zostały wykonane. To, jaki zlew do kuchni będzie najlepszy, zależy jednak nie tylko od stylu, w jakim zaaranżowane jest wnętrze, ale i trybu życia. Można jednak wskazać kilka reguł, którymi należy kierować się przy wyborze zlewu do każdej kuchni.
Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki — tanie i skuteczne!
Zmywarka, jak każde inne urządzenie, szczególnie to służące do mycia lub prania, wymaga regularnego czyszczenia. Aby nasza zmywarka lśniła czystością, nie musimy sięgać po specjalistyczne produkty ze sklepu z domową chemią. Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki, a urządzenie będzie czyste i pachnące.
Tabletka do zmywarki - 3 nietypowe zastosowania
Tabletki do zmywarki już dawno przestały służyć jedynie do zapewnienia czystości naszym szklankom, kubkom i talerzom. Od pewnego czasu tabletki znajdują coraz więcej w naszych domach — kuchniach, łazienkach, a nawet salonie, pomagając zachować czystość. Zdradzamy 3 sprytne zastosowania tabletek do zmywarki, dzięki którym uporamy się z wieloma problemami.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2022 ZaradnaKobieta.pl