5 sposobów na bunt dwulatka

5 sposobów na bunt dwulatka

W czasie gdy nasz maluch ma około 2 lat rozpoczyna się tzw. bunt dwulatka. U jednych dzieci jest bardziej u innych mniej zauważalny. W każdym razie dziecko w tym czasie przeprowadza regularną walkę z rodzicami i opiekunami sprawdzając na ile może sobie pozwolić i co mu wolno a co nie. W wielu sytuacjach wyprowadza nas z równowagi. Nie potrafimy poradzić sobie z atakami wściekłości, płaczu, zapierania się nogami, tupaniem i kładzeniem się na ziemi.
Reklama
Co zrobić aby zapanować nad małym buntownikiem? Przedstawiamy naszą receptę.

1. Nazywanie emocji

Gdy widzisz że twoja pociecha zaczyna się złościć, powiedz „widzę że jesteś bardzo zły/zła”. Dziecko poczuje się przez ciebie bardziej zrozumiane. Będzie potrafiło nazwać swoje uczucia. Łatwiej przyjdzie mu interpretacja własnych emocji.

2. Zachowanie spokoju

W tym czasie na pewno nie pomoże krzyk, irytacja i twoje zdenerwowanie. Zachowując się w taki sposób sprawisz, że dziecko stanie się jeszcze bardziej niespokojne. Twój spokój z pewnością pomoże maluchowi szybciej się uspokoić.

3. Nie ustępowanie

Wielu rodziców nie mogąc znieść krzyku i płaczu swojej pociechy ustępuje i przystaje na zachciankę dziecka. Prawda jest taka, że to najszybciej zakończy „awanturę” jednak z czasem może powodować większe problemy, gdyż dziecko uzna, że poprzez płacz osiągnie co tylko będzie chciało.
Reklama

4. Dajemy wybór

W sytuacjach, w których jest to możliwe warto dawać dziecku wybór. Pamiętajmy jednak, że małe dziecko ma ograniczone możliwości przetwarzania informacji, dlatego dawajmy mu np. wybór pomiędzy dwiema rzeczami, chcesz ubrać czerwoną czy niebieską czapeczkę? Maluch poczuje się ważny oraz że może sam decydować o sobie.

5. Ustalanie jasnych reguł

Dziecko powinno mieć precyzyjnie określone co mu wolno a co nie. Zasad tych powinni przestrzegać oboje rodzice w takim samym stopniu, ale również inni członkowie rodziny jeśli zajmują się malcem. Dziecko musi wiedzieć, że zawsze wieczorem myje się ząbki, że nie wolno mu bawić się zabawkami podczas jedzenia, że przez ulicę przechodzimy za rączkę czy że nie wolno bić innych. Wszystkie te zasady powinni szkrabowi wpoić rodzice. Marta
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama