Leki antydepresyjne - działanie, zastosowanie, skutki uboczne. Co warto wiedzieć o lekach na depresję?

Leki antydepresyjne - działanie, zastosowanie, skutki uboczne. Co warto wiedzieć o lekach na depresję?

Przejdź do galerii zdjęć
Depresja może objawiać się na wiele sposobów. Najczęściej występujące zaburzenia z nią związane to spadek nastroju i motywacji do działania, apatia, myśli samobójcze, stany lękowe i bezsenność. Czy leki antydepresyjne to skuteczne i bezpieczne rozwiązanie na tego typu problemy?
Reklama
window-view-1081788_1280
Leki antydepresyjne zapisywane są na receptę przez lekarza specjalistę, który diagnozuje zaburzenia psychiczne lub depresyjne będące podstawą do przyjmowania tego rodzaju środków.

Leki antydepresyjne: Działanie

Antydepresanty wpływają na komórki nerwowe w mózgu, uwrażliwiając je na substancje odpowiedzialne za poprawę samopoczucia - serotoninę, dopaminę i noradrenalinę. Regularne przyjmowanie leków umożliwia wyrównanie stężenia wspomnianych substancji, a co za tym idzie - polepszenie nastroju i uspokojenie pacjenta. Dzięki nim ustępują stany lękowe, pojawia się szansa na pozytywne myślenie, wraca energia do działania, a objawy związane z bezsennością ulegają wyraźnemu złagodzeniu.

Leki antydepresyjne: Jak długo trzeba je przyjmować?

Leki antydepresyjne nie wykazują skutecznego działania na samym początku terapii.
Reklama
Aby kuracja nimi była skuteczna, należy je przyjmować przynajmniej przez okres 6 miesięcy. Dokładny plan leczenia i strategię aplikowania lekarstw powinien ustalić lekarz, którego kluczowym zadaniem jest także monitorowanie stanu pacjenta pod kątem zmian w przebiegu choroby i związanych z nią dolegliwości. Nagłe samowolne przerwanie terapii grozi nawrotem zaburzeń i ponownym zderzeniem z ich objawami.

Leki antydepresyjne: Działania niepożądane

Receptury i składy leków antydepresyjnych są sukcesywnie ulepszane, dlatego antydepresanty nowej generacji  są stosunkowo bezpieczne, a ich zażywanie nie wiąże się z groźnymi skutkami ubocznymi. Przed rozpoczęciem kuracji warto jednak porozmawiać z lekarzem na temat ewentualnych działań niepożądanych, a w trakcie leczenia dobrze jest obserwować reakcje organizmu związane z przyjmowaniem konkretnych leków.
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: depresja
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama