Leki antydepresyjne - działanie, zastosowanie, skutki uboczne. Co warto wiedzieć o lekach na depresję?
Przejdź do galerii zdjęć
Depresja może objawiać się na wiele sposobów. Najczęściej występujące zaburzenia z nią związane to spadek nastroju i motywacji do działania, apatia, myśli samobójcze, stany lękowe i bezsenność. Czy leki antydepresyjne to skuteczne i bezpieczne rozwiązanie na tego typu problemy?
Reklama
Leki antydepresyjne: Działanie
Antydepresanty wpływają na komórki nerwowe w mózgu, uwrażliwiając je na substancje odpowiedzialne za poprawę samopoczucia - serotoninę, dopaminę i noradrenalinę. Regularne przyjmowanie leków umożliwia wyrównanie stężenia wspomnianych substancji, a co za tym idzie - polepszenie nastroju i uspokojenie pacjenta. Dzięki nim ustępują stany lękowe, pojawia się szansa na pozytywne myślenie, wraca energia do działania, a objawy związane z bezsennością ulegają wyraźnemu złagodzeniu.Leki antydepresyjne: Jak długo trzeba je przyjmować?
Leki antydepresyjne nie wykazują skutecznego działania na samym początku terapii.Reklama
Leki antydepresyjne: Działania niepożądane
Receptury i składy leków antydepresyjnych są sukcesywnie ulepszane, dlatego antydepresanty nowej generacji są stosunkowo bezpieczne, a ich zażywanie nie wiąże się z groźnymi skutkami ubocznymi. Przed rozpoczęciem kuracji warto jednak porozmawiać z lekarzem na temat ewentualnych działań niepożądanych, a w trakcie leczenia dobrze jest obserwować reakcje organizmu związane z przyjmowaniem konkretnych leków.Reklama
Zobacz galerię zdjęć: depresja
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Czytaj więcej
Dystymia: Nie tylko zły dzień
Często w literaturze możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że depresja to choroba cywilizacyjna. Występuje ona na całym świecie. Chorują na nią zarówno dorośli, jak i dzieci i seniorzy, a naukowcy prognozują, że za kilkadziesiąt lat będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.
Depresja u dzieci i młodzieży: Nie bagatelizuj zagrożenia!
Czy wiesz, że depresja nie dotyczy tylko dorosłych? Coraz więcej dzieci i młodzieży cierpi na to poważne zaburzenie psychiczne. Depresja u dzieci i młodzieży ma coraz wyższy wskaźnik rozpowszechnienia i stanowi poważny problem zdrowotny. W tym artykule dowiesz się więcej o depresji u dzieci, jej objawach oraz jak możesz pomóc swojemu dziecku.
Depresja jesienna: co musisz wiedzieć o jesiennej chandrze?
Depresja jesienna, znana również jako jesienna chandra, to powszechny problem, który dotyka wielu osób w okresie jesienno-zimowym. Jest to sezonowe zaburzenie afektywne, które objawia się smutkiem, brakiem energii i innymi symptomami depresji. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać pierwsze objawy depresji jesiennej oraz jak sobie z nią radzić.
Reklama
Reklama
© 2025 ZaradnaKobieta.pl