Sarkopenia - przyczyny, objawy, sposób leczenia

Sarkopenia - przyczyny, objawy, sposób leczenia

Przejdź do galerii zdjęć
Sarkopenia to choroba, która dotyka przede wszystkim osoby starsze. Osoby dojrzałe w podeszłym wieku coraz mniej się poruszają przez co mają zwiększoną tendencję do przybierania na wadze. Co warto wiedzieć o sarkopeni?
Reklama
Sarkopenia - co to znaczy? Jednym ze schorzeń, który dotyka osoby w podeszłym wieku jest właśnie sarkopenia. To choroba u której dochodzi do zmniejszenia masy mięśniowej. W konsekwencji mięśnie osoby starszej zanika sprawność fizyczna oraz mobilność. Sarkopenia - przyczyny pojawienia się choroby Przyczyną pojawienia się choroby jest zła dieta, brak ruchu, stres i używki po które starsze osoby sięgały w młodości. Sarkopenia występuje również u osób z nowotworem złośliwym czy reumatoidalnym zapaleniem stawów ze względu na beztłuszczową masę ciała, która ulega utraceniu. Sarkopenia - objawy choroby Jednym z najczęstszych objawów pojawienia się sarkopeni jest utrata masy mięśniowej u osób starszych. Osoby te uskarżają się na postępującą utratę sił - zaczynają mieć problemy z wykonywaniem codziennych czynności.
Reklama
Pojawia się także zaburzenie równowagi i problemy z chodzeniem. Osoba starsza ma problemy z  wchodzeniem po schodach, podnoszeniem cięższych przedmiotów. Sarkopenia - sposób leczenia Warto wiedzieć, że sarkopenia to choroba postępująca, co oznacza, że dochodzi do pogłębienia się jej objawów oraz narasta dyskomfort osoby starszej. Niestety, nie ma leku, który powstrzymałby zanik mięśni wraz z wiekiem. W wielu przypadkach, po konsultacji z lekarzem, osobom starszym zaleca się suplementację hormonalną (testosteronu, hormonów wzrostu), której celem jest wpływ na zwiększenie masy mięśniowej. Również ważne jest wprowadzenie aktywności fizycznej w codziennym życiu - dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia dla seniorów.
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: Sarkopenia
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Następny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama