Sarkopenia - przyczyny, objawy, sposób leczenia
Udostępnij Google News
Zdrowie

Sarkopenia - przyczyny, objawy, sposób leczenia

Sarkopenia to choroba, która dotyka przede wszystkim osoby starsze. Osoby dojrzałe w podeszłym wieku coraz mniej się poruszają przez co mają zwiększoną tendencję do przybierania na wadze. Co warto wiedzieć o sarkopeni?

Sarkopenia - co to znaczy?

Jednym ze schorzeń, który dotyka osoby w podeszłym wieku jest właśnie sarkopenia. To choroba u której dochodzi do zmniejszenia masy mięśniowej. W konsekwencji mięśnie osoby starszej zanika sprawność fizyczna oraz mobilność.

Sarkopenia - przyczyny pojawienia się choroby

Przyczyną pojawienia się choroby jest zła dieta, brak ruchu, stres i używki po które starsze osoby sięgały w młodości. Sarkopenia występuje również u osób z nowotworem złośliwym czy reumatoidalnym zapaleniem stawów ze względu na beztłuszczową masę ciała, która ulega utraceniu.

Sarkopenia - objawy choroby

Jednym z najczęstszych objawów pojawienia się sarkopeni jest utrata masy mięśniowej u osób starszych. Osoby te uskarżają się na postępującą utratę sił - zaczynają mieć problemy z wykonywaniem codziennych czynności. Pojawia się także zaburzenie równowagi i problemy z chodzeniem. Osoba starsza ma problemy z  wchodzeniem po schodach, podnoszeniem cięższych przedmiotów.

Sarkopenia - sposób leczenia

Warto wiedzieć, że sarkopenia to choroba postępująca, co oznacza, że dochodzi do pogłębienia się jej objawów oraz narasta dyskomfort osoby starszej. Niestety, nie ma leku, który powstrzymałby zanik mięśni wraz z wiekiem. W wielu przypadkach, po konsultacji z lekarzem, osobom starszym zaleca się suplementację hormonalną (testosteronu, hormonów wzrostu), której celem jest wpływ na zwiększenie masy mięśniowej. Również ważne jest wprowadzenie aktywności fizycznej w codziennym życiu - dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia dla seniorów.

Źródło: pl.pinterest.com
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie