Sarkopenia - przyczyny, objawy, sposób leczenia
Przejdź do galerii zdjęć
Sarkopenia to choroba, która dotyka przede wszystkim osoby starsze. Osoby dojrzałe w podeszłym wieku coraz mniej się poruszają przez co mają zwiększoną tendencję do przybierania na wadze. Co warto wiedzieć o sarkopeni?
Reklama
Sarkopenia - co to znaczy?
Jednym ze schorzeń, który dotyka osoby w podeszłym wieku jest właśnie sarkopenia. To choroba u której dochodzi do zmniejszenia masy mięśniowej. W konsekwencji mięśnie osoby starszej zanika sprawność fizyczna oraz mobilność.
Sarkopenia - przyczyny pojawienia się choroby
Przyczyną pojawienia się choroby jest zła dieta, brak ruchu, stres i używki po które starsze osoby sięgały w młodości. Sarkopenia występuje również u osób z nowotworem złośliwym czy reumatoidalnym zapaleniem stawów ze względu na beztłuszczową masę ciała, która ulega utraceniu.
Sarkopenia - objawy choroby
Jednym z najczęstszych objawów pojawienia się sarkopeni jest utrata masy mięśniowej u osób starszych. Osoby te uskarżają się na postępującą utratę sił - zaczynają mieć problemy z wykonywaniem codziennych czynności.
Pojawia się także zaburzenie równowagi i problemy z chodzeniem. Osoba starsza ma problemy z wchodzeniem po schodach, podnoszeniem cięższych przedmiotów.
Sarkopenia - sposób leczenia
Warto wiedzieć, że sarkopenia to choroba postępująca, co oznacza, że dochodzi do pogłębienia się jej objawów oraz narasta dyskomfort osoby starszej. Niestety, nie ma leku, który powstrzymałby zanik mięśni wraz z wiekiem. W wielu przypadkach, po konsultacji z lekarzem, osobom starszym zaleca się suplementację hormonalną (testosteronu, hormonów wzrostu), której celem jest wpływ na zwiększenie masy mięśniowej. Również ważne jest wprowadzenie aktywności fizycznej w codziennym życiu - dobrym rozwiązaniem są ćwiczenia dla seniorów.
Reklama
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: Sarkopenia
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Czytaj więcej
Czy szkarlatyna jest zaraźliwa dla dorosłych?
Szkarlatyna to choroba zakaźna, która może wystąpić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jednak wiele osób zastanawia się, czy szkarlatyna jest równie zaraźliwa dla dorosłych jak dla dzieci. W tym artykule odpowiemy na to pytanie i przedstawimy najważniejsze informacje na temat zakaźności szkarlatyny u dorosłych.
Pneumokoki - czy Twoje dziecko jest bezpieczne?
W dzisiejszym artykule poruszymy temat pneumokoków - bakterii, które mogą powodować różne choroby u niemowląt i małych dzieci. Zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok obocznych nosa, a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i posocznice, a to tylko niektóre z chorób wywoływanych przez pneumokoki.
Dreszcze bez gorączki
Czy zdarzyło Ci się kiedyś odczuwać dreszcze, ale nie miałaś gorączki? To dość powszechny objaw, który może być frustrujący i niepokojący. W tym artykule dowiesz się, dlaczego występują dreszcze bez gorączki, jakie mogą być przyczyny tego objawu oraz jak sobie z nimi radzić.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl