Dlaczego samotnej matce trudno zbudować nowy związek?

Dlaczego samotnej matce trudno zbudować nowy związek?

Rodzicielstwo to jedna z najtrudniejszych życiowych ról. Jeszcze trudniej jest sprostać codziennym obowiązkom, kiedy borykamy się z życiem w pojedynkę. Samotna matka jest mamą i ojcem w jednym – spada na nią nie tylko ciężar odpowiedzialnego, mądrego wychowania, ale także spraw wydawać by się mogło błahych, związanych z prowadzeniem domu.
Czy każda samotna matka myśli o zbudowaniu trwałej relacji z mężczyzną? Czy każda potrzebuje takiego wsparcia? To sprawa indywidualna.

Oto najczęstsze powody przez które samotnym mamom trudniej jest zbudować związek:

Zmora przeszłości - niektórym trudno jest zbudować nowy związek ze względu na poprzednie, przykre doświadczenia. Samotne mamy, które chcą kochać i być kochane najczęściej nie potrafią zdecydować się na nowy związek z obawy przed kolejnym zranieniem i odrzuceniem. Mamy tylko siebie - matki często tracą zaufanie do mężczyzn a co więcej nie chcą zaburzać zbudowanego już na nowo świata w pojedynkę z dzieckiem. Dla nich najważniejsze jest dziecko i jeśli miałyby rozpocząć nowy związek partnerski to tylko przy pełnej akceptacji dziecka odnośnie partnera i odwrotnie. Brak czasu – to kolejna trudność w budowaniu nowego związku. Nawet jeśli stare rany zostały już zaleczone, samotnym matkom zwyczajnie ciężko jest znaleźć odrobinę czasu dla siebie. Codzienne obowiązki przytłaczają je na tyle, że nie myślą o sobie i własnych potrzebach a na pierwszym miejscu stawiają zawsze dobro i potrzeby swojej pociechy. Druga kategoria – samotnym matkom trudno jest zbudować trwały związek z jeszcze jednego powodu, to strach mężczyzn. Ci bez życiowego bagażu nie zawsze chcą rzucać się na głęboką wodę więc wybierają singielki bez zobowiązań. Nie każdy mężczyzna potrafi sprostać wymaganiom stawianym przez dziecko, na dodatek nie swoje. Podwójne wymagania – samotne matki to w większości przypadków kobiety doświadczone, dojrzałe emocjonalnie. Życiowe zakręty nauczyły je walczyć o swoje i rozwiązywać najtrudniejsze zadania codzienności. Samotne kobiety są więc wymagające, bo wiedzą doskonale czego chcą od życia. Nauczone doświadczeniem najczęściej jasno mówią o swoich potrzebach, są odważne i bezpośrednie. Barierą w zbudowaniu nowej relacji z mężczyzną może być fakt, że samotne matki dosyć często odbierane są jako kobiety twarde, zaradne a przy tym pozbawione uczuć, sfrustrowane i uprzedzone do świata. To lęk mężczyzn przed porażką i niesprostaniu wymaganiom samotnej matki pozbawia je szansy na zdrowy związek. Natalia
Udostępnij artykuł