Jak przetrwać kryzys w związku partnerskim?

Jak przetrwać kryzys w związku partnerskim?

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii do pierwszego kryzysu w związku partnerskim dochodzi po średnio trzech wspólnych latach życia. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze napięcia pomiędzy partnerami, obie strony przestają prawić sobie komplementy a drobna potyczka urasta do rangi poważnego konfliktu.
Co zrobić w takiej sytuacji? Udawać, że problem nie istnieje a kryzys przecież nie może dotyczyć akurat naszego idealnego dotąd związku? Czy raczej stawić czoła problemom i próbować je przezwyciężyć? Są również i tacy, którzy po napotkaniu pierwszej przeszkody unikają konfrontacji, dają za wygraną a ich związek zwyczajnie się rozpada.

Oznaki początku kryzysu

Pierwsze oznaki kryzysu często są niezauważalne bądź po prostu mylone z rutyną w związku. Pomiędzy partnerami zauważyć można mniej gestów czułości a oni sami czują, jak oddalają się od siebie. Brak wspólnych tematów, mniej czasu dla siebie a co więcej drażliwość, nerwowość i może nawet agresja w stosunku do partnera to powody, dzięki którym powinniśmy zastanowić się nad sytuacją w związku. To my sami najlepiej wiemy czy chcemy ratować uczucie, jakim darzymy partnera czy może ono już wygasło. Jeśli jesteśmy pewni, że warto przezwyciężać kryzys, by relacje w związku wróciły na właściwe tory w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad następującymi aspektami: 1. ROZMOWA – tylko ta szczera pozwoli na bieżąco rozwiązywać powstałe konflikty. Podczas kryzysu nie dopuszczajmy do tzw. cichych dni bowiem te jeszcze bardziej go pogłębią. 2. RUTYNA – to właśnie ona zabija związek, nie warto dopuścić, by wdarła się i do waszego życia. Pozwólcie sobie na odrobinę szaleństwa, powróćcie do swoich pasji bądź znajdźcie nowe. Ważne, by zainteresowania były wspólne – to pozwoli na nowo z przyjemnością spędzać ze sobą czas. 3. SWOBODA – tylko brak zaborczości jest gwarancją zdrowego związku. Daj partnerowi odetchnąć, pozwól na chwilę samotności, czas do refleksji czy rozwijanie jego prywatnych pasji. Pamiętaj, że każdy ma prawo do prywatności – Ty również. 4. ZAUFANIE – to podstawa. Trzeba pamiętać, że nieufność, podejrzliwość to wróg każdej partnerskiej relacji. Brak zaufania powoduje negatywne emocje a te prowadzą do kolejnych konfliktów. 5. SEKS – jeśli stał się monotonny zadbajcie o nowe doznania. Przypomnijcie sobie o igraszkach na początku waszego związku, wprowadźcie do sypialni urozmaicenie w postaci na przykład erotycznych gier bądź gadżetów. Spełniajcie zachcianki partnera. Pamiętaj – nawet największy kryzys w związku partnerskim można zwalczyć. Warunek jest tylko jeden: OBIE STRONY MUSZĄ TEGO CHCIEĆ! Natalia
Udostępnij artykuł