Obowiązki domowe - jak sobie z nimi radzić, by mieć czas dla siebie
Udostępnij Google News
Dom i ogród

Obowiązki domowe - jak sobie z nimi radzić, by mieć czas dla siebie

Kto powinien robić zakupy?

O kobietach często mówi się, że nie potrafią zorganizować sobie pracy i robią kilka czynności jednocześnie. Tak naprawdę to właśnie ta wielofunkcyjność pozwala kobiecie na ogarnięcie wszystkich prac domowych. Chyba że poszuka ona innych sposobów na prowadzenie domu, na przykład przemodeluje podział obowiązków w rodzinie.

Przyjęło się uważać, że to kobieta odpowiada za wyżywienie rodziny, a więc ona robi zakupy spożywcze. Ale czy faktycznie tak powinno być? Przecież to mężczyzna ma więcej siły i łatwiej będzie mu wnieść ciężkie torby do domu. No i czy faktycznie kupienie produktów spożywczych jest takie trudne? Najlepiej, jeśli zakupy zrobi ta osoba, która ma na nie czas i dysponuje samochodem. Można wtedy zrobić większe zakupy np. raz na tydzień, co znacznie oszczędza czas i przy okazji pieniądze. Ekonomiści już dawno udowodnili, że robiąc duże zakupy raz na jakiś czas i płacąc wysoki rachunek, tak naprawdę wydajemy mniej, niż gdybyśmy robili zakupy co drugi dzień.

Inną opcją, dostępną w większych miastach, jest robienie zakupów przez internet. Co prawda na dostawę trzeba czekać, czasem nawet jeden dzień, ale w ten sposób oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale też czas.

Czy tylko kobieta powinna sprzątać?

Oczywiście, że nie! Przecież ani jej mąż ani dzieci nie mają dwóch lewych rąk. Nie oszukujmy się, sprzątanie to nie operacja na otwartym sercu, nie ma w nim nic skomplikowanego. Jednak utarło się, że to właśnie ona biega po domu ze ścierką, pracowicie dbając o czystość i porządek. Jeśli kobieta chce mieć czas dla siebie, powinna przekazać część obowiązków swojemu partnerowi. Naprawdę nic się nie stanie, jak on weźmie na siebie mycie podłóg, odkurzanie i cykliczne mycie okien. Wbrew pozorom to nie tak mało.

Warto też ustalić zasady, które pozwolą ograniczyć sprzątanie. Dobrym nawykiem jest odkładanie wszystkiego od razu na miejsce, z pominięciem „na chwilę tu położę, potem sprzątnę”.

Obsługa sprzętów domowych jest łatwa!

To wręcz niewiarygodne, jak mężczyźni, którzy świetnie radzą sobie z obsługą komputerów, tabletów, smartfonów i nawigacji samochodowych, bronią się przed pracami domowymi, jako wymówkę podając nieumiejętność obsługi sprzętów. Jeszcze trudniej uwierzyć, że kobiety wierzą tym tłumaczeniom. A przecież zaprogramowanie pralki czy zmywarki, to zaledwie kilka przycisków. Czytelne, cyfrowe wyświetlacze znacznie ułatwiają sprawę. Przy okazji warto zwrócić uwagę na pewien fenomen – mężczyźni, którzy nie radzą sobie z obsługą pralki i zmywarki, nie mają problemu z uruchomieniem piekarnika lub kuchenki mikrofalowej.

Zatrudnij pomoc domową

Nie zawsze brak pomocy ze strony partnera wynika z jego niechęci do prac domowych. Długie godziny spędzane w pracy, zmęczenie, chęć zajęcia się przyjemniejszymi czynnościami to problemy spotykane po obu stronach. Zamiast licytować się nawzajem, kto robi więcej i kto się czuje bardziej pokrzywdzony, lepiej zatrudnić pomoc domową, która bez problemu ogarnie sprzątanie w Poznaniu, mycie okien, zakupy i obiady, które można łatwo odgrzać.

Zatrudnienie kogoś do pomocy nie powinno mocno nadwerężyć budżetu domowego, szczególnie jeśli będziemy jej potrzebować tylko raz lub dwa razy w tygodniu. Czas, który przy okazji uda się zaoszczędzić, można przyjemnie spędzić we dwoje lub oddać się własnym pasjom. W każdym przypadku warto.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie