Usta
Canva.com

3 proste i tanie sposoby na zajady na ustach. Będą przydatne szczególnie zimą!

Zajady na ustach to stan, w którym dochodzi do zapalenia i podrażnienia. Może się to zdarzyć z wielu powodów, takich jak suchość, alergie czy czynniki drażniące. Egzema na ustach może być bardzo niekomfortowa i często prowadzi do pękania, bólu lub krwawienia warg.
Reklama

Pękające kąciki ust - czy można się tego pozbyć?

Istnieje wiele możliwych przyczyn pękania kącików ust, w tym niedobór witamin, odwodnienie i infekcje grzybicze. Leczenie zależy od przyczyny. Niedobory witamin mogą powodować pękanie kącików ust. Najczęstsze niedobory witamin, które mogą prowadzić do tego problemu, to witamina B12 i żelazo. Badanie krwi może pomóc ustalić, czy przyczyną jest niedobór witamin.

Miód
Canva.com

Odwodnienie również może powodować pękanie kącików ust.

Reklama

Dzieje się tak dlatego, że skóra nie jest odpowiednio nawilżona i staje się sucha i popękana. Picie dużej ilości płynów i stosowanie humektantowych balsamów do ust może pomóc w zapobieganiu i leczeniu tego problemu. Infekcja grzybicza zwana kątowym zapaleniem warg również może powodować pękanie kącików ust. Jest to częsta przypadłość spowodowana przerostem drożdży na skórze. Leczenie polega zazwyczaj na stosowaniu kremów lub maści przeciwgrzybicznych.

Domowe sposoby na pękające kąciki ust

Miód to naturalna substancja, która ma wiele zastosowań. Może być stosowany jako żywność, lek i środek do miejscowego leczenia ran i chorób skóry. miód jest stosowany do leczenia ran i chorób skóry od wieków. Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne miodu sprawiają, że jest on skuteczny w leczeniu drobnych skaleczeń, zadrapań i oparzeń.

Reklama

miód może być również stosowany do leczenia poważniejszych ran, takich jak zakażone lub wolno gojące się. Po nałożeniu na skórę miód tworzy barierę, która zapobiega przedostawaniu się bakterii do rany i pomaga przyspieszyć proces gojenia.

Aktywny składnik czosnku, allicyna, jest silnym środkiem przeciwbakteryjnym, który pomaga zwalczać bakterie lub grzyby, które mogą być przyczyną pęknięć w ustach.

Reklama

Czosnek ma również właściwości przeciwzapalne i lecznicze, które pomagają ukoić i wyleczyć popękaną skórę. Aby użyć czosnku na popękane kąciki ust, przetnij świeży ząbek na pół i posmaruj nim miejsce dotknięte chorobą. Możesz też zrobić pastę, rozgniatając czosnek i mieszając go z odrobiną wody. Nałóż pastę na pęknięcia i pozostaw na 10-15 minut, a następnie spłucz.

Żel z aloesu jest często stosowany jako środek do miejscowego leczenia oparzeń, ran i innych chorób skóry. Niektórzy ludzie używają żelu aloesowego do leczenia wrzodów w jamie ustnej i innych chorób jamy ustnej. Żel z aloesu zawiera wiele związków, które uważa się za mające właściwości lecznicze.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama