Czym jest odmrożenie? 7 najczęstszych objawów

Czym jest odmrożenie? 7 najczęstszych objawów

Odmrożenia dotyczą odwracalnych do pewnego momentu uszkodzeń skóry i tkanek, które to uszkodzenia spowodowane są działaniem na organizm człowieka zbyt niskich temperatur. Odmrożenia mogą prowadzić nawet do śmierci, kiedy działanie niskiej temperatury na organizm jest długotrwale, i wraz z odmrożeniem pojawi się wychłodzenie ciała prowadzące do powolnej agonii.
Reklama
Nasilenie wpływu niskiej temperatury na ciało człowieka spowodowane jest również wiatrem i wilgotnością. Rozróżniamy kilka stopni odmrożenia, które wyszczególnione zostały poprzez czas wystawienia skóry i tkanek na działanie mrozu oraz ogólnej temperatury.

1. Ból odmrożonego miejsca

W pierwszej fazie odmrożenia czujemy ból miejsc, które wystawione są na działanie zbyt niskich temperatur. Ból ten jest bardzo nieprzyjemny i kłujący, jednak niezbyt silny.

2. Drętwienie ciała

W drugim stadium odmrożenia przestajemy czuć ból w ogóle. W tym przypadku zimno niejako „przerywa” przewodnictwo nerwów czuciowych i nasze członki zaczynają drętwieć. Nie odczuwa się wtedy bólu, lecz dziwne uczucie zaciskania skóry i niemoc poruszenia daną kończyną oraz brak czucia ogólnie.

3. Kolorystyka skóry

Skóra odmrożonego miejsca zaczyna się zmieniać, na początku blednie, by później silnie się zaczerwienić.
Reklama
Niekiedy dochodzi do zsinienia odmrożonej skóry.

4. Swędzenie

Miejsca odmrożone, które zaczynamy ogrzewać „przynoszą” nam pewne rewelacje w odczuwaniu. Możemy poczuć silne swędzenie, którego nie da się zniwelować

5. Pęcherze i krew

W przypadku odmrożenia drugiego stopnia na skórze zaczynają się pojawiać wypełnione płynem i krwią pęcherze.

6. Pękanie pęcherzy i martwica

Przy odmrożeniu trzeciego stopnia powstające pęcherze mogą pękać. Dochodzi do martwicy tkanek powierzchniowych odmrożonego miejsca oraz owrzodzeń.

7. Zakażenia bakteryjne i amputacja

W przypadku odmrożenia czwartego stopnia działanie niskich temperatur zaczyna wpływać na mięśnie i kości. Dochodzi do zakażeń bakteryjnych, które prowadzą do martwicy tkanek wewnętrznych. Niestety, w tym stadium odmrożenia najczęściej amputuje się uszkodzone kończyny lub miejsca.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama