Ugryzł Cię kleszcz? Sprawdź, czy nie masz boreliozy!

Zdrowie Piątek, 23 sierpnia 2019
Oceń:
4 / 26 głosów

Borelioza to podstępna choroba, która dość często ujawnia się dopiero po latach. Objawy, mogą wskazywać na szereg różnych innych dolegliwości, dlatego lekarze często rozkładają ręce, bądź leczą tylko objawowo, wydając złą diagnozę.

Borelioza - czasem trudno ją rozpoznać

Zaczyna się od ugryzienia kleszcza. W skrajnych przypadkach nawet nie mamy pojęcia, że coś takiego miało miejsce. Nie zawsze kleszcza da się zauważyć, zanim się opije i sam odpadnie. Wtedy naprawdę trudno będzie wydać diagnozę, gdyż pacjent nie ma pojęcia, że kiedykolwiek został ugryziony. Oczywiście, aby doszło do zakażenia, kleszcz również musi być zakażony.
Z chorobą to spotkać można się na całym świecie i nie można się nią zarazić od drugiego człowieka. Jak wykryć, że to akurat borelioza? Podpowiadamy!

Trzeba zaznaczyć, że borelioza wiąże się z trzema fazami klinicznymi. Pierwsza z nich to wczesna ograniczona, kolejna - wczesna rozsiana i ostatnia - późna. W tej pierwszej, na skórze zawsze pojawia się charakterystyczny rumień. Powinien on Cię zaniepokoić i warto udać się od razu do lekarza. Ale czasami bagatelizujemy te podstawowe objawy i borelioza przechodzi wtedy do kolejnej fazy.

Źródło: pixabay.com