Nie odpuszczają. A ten błąd podczas ich usuwania, popełnia bardzo dużo osób
Do przeczytania w ok. 2 min.
Jak usunąć kleszcz? Nie popełniaj tego błędu
Przede wszystkim pamiętaj o tym, że kleszcze nie wolno wykręcać. Chwyć go mocno i wyciągnij.
Jeśli mały fragment kleszcza zostanie w skórze, nie musisz się martwić, wystarczy, że zdezynfekujesz to miejsce. To najprawdopodobniej kawałek jego aparatu gębowego i nie zwiększa ryzyka zakażenia. W końcu sam odpadnie.
Czego jeszcze nie wolno robić podczas usuwania kleszcza?
Nie łap go za brzuch, nie smaruj go też żadnym tłuszczem. W obu przypadkach może to skończyć się wymiotami kleszcza, co zwiększa ryzyko zakażenia.
Jak usunąć kleszcza?
Pamiętaj, żeby dobrze umyć ręce, zanim przejdziesz do usuwania małego krwiopijcy ze skóry.
Koniecznie zdezynfekuj też narzędzia. Możesz użyć pęsety, jednak dużo lepiej sprawdzają się specjalne haczyki. Są lepiej dostosowane do tego zadania. Można kupić je w aptece.
Czy trzeba oddać kleszcza do badania?
Nie, nie ma to sensu. Nawet jeśli kleszcze jest nosicielem boreliozy, to nie znaczy, że przekazał ją człowiekowi. I w drugą stronę, jeśli ten konkretny kleszcz nie przenosi choroby, to człowiek mógł zarazić się wcześniej. W takiej sytuacji ujemny wynik tylko niepotrzebnie uśpi czujność.
Gdzie uda się w celu usunięcia kleszcza?
Najlepiej kleszcza usuń jak najszybciej, w domu. Jeśli z jakichś względów nie możesz tego zrobić, idź do przychodni. Absolutnie nie jedź z takim problemem na pogotowie ratunkowe!
Jakie choroby przenosi kleszcz?
Te małe pajęczaki mogą przenosić:
- boreliozę
- kleszczowe zapalenie mózgu
- babeszjozę
- riketsjozę