Prokrastynacja - co to jest?

Psychologia Sobota, 31 sierpnia 2019
Oceń:
4 / 12 głosów

Odkładanie na później to problem wielu osób. Bo po co brać się do pracy, skoro można jeszcze chwileczkę poleniuchować. Tym sposobem właśnie przesuwamy w czasie realizację naszych obowiązków, czy nawet marzeń, tracąc tak naprawdę mnóstwo czasu.

Co to jest prokrastynacja?

Prokrastynacja, to właśnie wieczne odkładanie na później. Mamy z tego tylko pozorną korzyść, bo załóżmy, że masz pomalować pokój. Odkładasz to już od dłuższego czasu i mówisz sobie, że to musi być właśnie dziś. Po czym dzwoni do Ciebie przyjaciółka i mówi, że może pójdziecie razem do kina? Teoretycznie, mogłybyście pójść też jutro, jest ten sam repertuar, ale Ty wybierasz wyjście dziś, przekładając tym samym malowanie o kolejny dzień. O czym myślisz w kinie? Z pewnością o tym, że mogłaś już być po malowaniu. A co wymyślisz jutro? Bo pewnie też się coś znajdzie. To właśnie jest prokrastynacja, a my podpowiemy Ci dziś jak z nią walczyć.

Co masz zrobić jutro, zrób dziś! Tak głosi znane przysłowie i gdybyś zawsze się do niego stosowała, wbrew pozorom zyskałabyś naprawdę sporo czasu i spokojną głowę. Nie jest łatwo walczyć z prokrastynacją, ale jest to możliwe. Na początek ustal sobie plan działania. Zapisz w nim wszystko co masz zrobić, nie pomijając nawet najdrobniejszych działań, a jednocześnie niech to będzie plan, który faktycznie można wykonać i ze sztywno określonymi ramami czasowymi. Mogą też pomóc drobne nagrody za wykonanie zadania.

Źródło: pixabay.com