Co zrobić, by rodzeństwo żyło w zgodzie?

Dziecko Poniedziałek, 4 listopada 2019
Oceń:
4 / 9 głosów

Ta sama krew. Ta sama matka i ojciec. Podobno są nawet przecież,  a ciągle się kłócą! Nie ma dnia, żebyś ich od siebie nie odseparowywała, żeby tylko nie zrobili sobie krzywdy. Kochają się przecież i Ty to Wiesz, ale i tak wciąż robią sobie na złość. Co zrobić, by rodzeństwo żyło w zgodzie?

Jak wychować zgodne rodzeństwo?

Mówi się, że nie może być dla dziecka lepszego prezentu od rodzica, niż "ofiarowanie" mu brata, czy siostry. Rodzeństwo to najlepsze, co może nas spotkać. Nie trzeba wtedy szukać towarzystwa na placu zabaw, a jedno uczy się zawsze od drugiego. Ponadto pomyśl też o tych wspólnych spotkaniach przy stole, za kilka lat, kiedy dzieci już podrosną. Rodzinna Wigilia w dużym gronie to jest coś! By jednak tak się stało, musisz pokazać swoim dzieciom jak się wzajemnie szanować. Bo rodzeństwo może być zgodne. Naprawdę!

Często zapominamy o tym, że przecież dzieci są różne! Niezależnie od tego jaka jest między nimi różnica wieku, bo nawet bliźniaki jednojajowe, pomimo wielu wspólnych cech, są odrębnymi jednostkami. W domu często opowiada się o tym, jak to starszy brat czy siostra już coś potrafił w wieku młodszego. Porównujemy, a to boli takiego malucha, który od razu myśli sobie : oho! Jestem gorszy. O mnie przecież tak nie mówią. Zdarza się, że któreś dziecko popiera w pełni każdą naszą decyzję, a drugie jest wiecznie na nie, ale ma swoje powody, bo jest totalnym indywidualistą. Wtedy lepiej nie klepać tego pierwsze zbytnio po ramieniu. Szczególnie na oczach drugiego, które poczuje się tym samym skarcone. Mimo, iż nasze dzieci są RÓŻNE, trzeba je traktować równo. Absolutnie zawsze!

Źródło: pixabay.com