Opiekunka seniora – zawód przyszłości? Ile zarabia opiekunka osoby starszej?

Opiekunka seniora – zawód przyszłości? Ile zarabia opiekunka osoby starszej?

Powszechnie wiadomo, że wszystkie europejskie społeczeństwa, w tym i polskie, starzeją się. Coraz większy odsetek ludności stanowią seniorzy. Dlatego właśnie coraz częściej mówi się, że opiekunka osób starszych to zawód przyszłości. Dlaczego warto podjąć pracę jako opiekunka seniora i ile można na tym zarobić?
Reklama

Okazuje się, że według badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opiekunka osób starszych znajduje się na liście najbardziej poszukiwanych zawodów. Obecnie w Polsce żyje ponad 15 mln seniorów, czyli osób w wieku 60 lat i więcej.

Jeszcze w latach 50-tych ubiegłego stulecia przeciętna długość życia wynosiła 47 lat, dziś jest to 65 lat, a w roku 2050 przewiduje się, że będzie to 75 lat. Szacuje się, że już niebawem, bo w 2025 roku na całym świecie będzie żyło 1,2 mld seniorów. W Polsce w 2016 roku odsetek osób w wieku powyżej 65 lat wyniósł ponad 20%, a w 2050 roku ma wynieść ponad 34%.

Oczywiście podobne szacunki nie dotyczą tylko Polski, ale także wszystkich europejskich państw, w tym przede wszystkim Niemiec i Wielkiej Brytanii. W tych dwóch państwach zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze jest naprawdę duże. W związku z tym wiele opiekunek seniorów wyjeżdża do pracy właśnie do tych dwóch krajów, zwłaszcza, że zarobki są bardzo atrakcyjne – na pewno wyższe niż w Polsce.

Opiekunka seniora- zawód przyszłości?

Rola opiekunki osób starszych to wsparcie bliskich w opiece nad seniorem przez prowadzenie domu i towarzyszenie mu w codziennym życiu. Opiekunka wykonuje także czynności pielęgnacyjne i opiekuńcze, jednak nie mogą one zajmować więcej czasu niż te związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego i zapewnieniem towarzystwa.

Reklama

W związku z tym, że europejskie społeczeństwa starzeją się, śmiało można powiedzieć, że opiekunka seniora to zawód przyszłości. Już teraz zapotrzebowanie na opiekunki jest bardzo duże, zwłaszcza w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. W niedalekiej przyszłości będzie to naprawdę pożądany zawód, dlatego już dziś warto pomyśleć o zdobyciu wykształcenia w tym kierunku albo o dokształceniu się i zmianie pracy.

Należy podkreślić, że nie ma obowiązku posiadania specjalnego wykształcenia, by wyjechać do pracy dla opiekunek w Niemczech czy innym kraju. Oczywiście mile widziane są zawody medyczne (np. opiekun medyczny, fizjoterapeuta, pielęgniarka, ratownik medyczny), jednak zakres zadań opiekuna nie obejmuje wykonywania jakichkolwiek zabiegów medycznych czy czynności pielęgniarskich. Wystarczy zrobić kurs opiekuna osób starszych, a także posiadać konieczne w tym zawodzie predyspozycje i cechy, by podjąć pracę jako opiekunka seniora. Dowiedz się więcej na temat predyspozycji zawodowych jako opiekun seniora na stronie Promedica24: https://promedica24.com.pl/praca-opiekunki/opiekunka-zawod-z-przyszloscia/

Reklama

Jakie cechy powinna mieć opiekunka osób starszych?

Nie każda osoba może zostać opiekunem. Należy posiadać pewnie cechy, które umożliwiają pracę w tym zawodzie. Przede wszystkim trzeba lubić osoby starsze. Sympatia do seniorów jest kluczowa, gdyż osoby, które boją się starościnie są w stanie należycie służyć pomocą i opiekować się seniorami. Kolejne ważne cechy to empatia i cierpliwość. Opiekunka osób starszych powinna umieć zrozumieć i wczuć się w emocje podopiecznego i jego bliskich, ale nie ulegać im. Cierpliwość pomaga w wielu sytuacjach, a bez niej szybko dochodzi do napięć i nerwowych momentów. Osoby niecierpliwe nie mogą zajmować się seniorami. Konieczna jest również łatwość adaptacji do nowych warunków i sytuacji. Im szybciej opiekunka dostosuje się do warunków panujących w domu podopiecznego, tym łatwiej nawiąże kontakt z podopiecznym i jego rodziną. Opiekunka powinna także stosunkowo łatwo nawiązywać kontakty. Bezwzględnie nie może być wrażliwa na płyny ustrojowe. Okazywanie niechęci przy wykonywaniu czynności toaletowych jest niedopuszczalne. Ponadto opiekunka seniora powinna być sprawna fizycznie, gdyż często wykonywanie obowiązków wiąże się z dużym wysiłkiem, np. podniesieniem podopiecznego.

Reklama

Przydatna i wymagana jest także znajomość języka obcego, choćby na poziomie komunikatywnym. Przydaje się też czynne prawo jazdy, choć nie jest ono wymagane przy wszystkich zleceniach. Dobrze, gdy opiekun jest niepalący – a jeśli pali, to poza domem i pamięta o umyciu rąk i odświeżaniu oddechu.

Ile zarabia opiekunka osoby starszej?

Warto pamiętać, że tylko podejmując legalną pracę za granicą, można mieć gwarancję otrzymania wynagrodzenia wpisanego do umowy. W przypadku pracy na czarno nigdy nie ma się pewności, że otrzyma się obiecane pieniądze. Taką legalną pracę może zapewnić tylko rzetelna agencja opiekunek dla osób starszych. Zawsze przed wyjazdem i podjęciem pracy należy sprawdzić firmę pośredniczącą. Agencja opiekunek osób starszych powinna spełnić kilka warunków. Po pierwsze, podpisuje umowę jeszcze przed wyjazdem do pracy, bo to dowód legalności zatrudnienia. Brak podpisanej umowy to brak pewności otrzymania wynagrodzenia, brak składek na ubezpieczenie emerytalne, brak ubezpieczenia wypadkowego i chorobowego. Po drugie, rzetelna agencja opiekunek dla osób starszych nie domaga się zapłaty prowizji, zwłaszcza jeszcze przed wykonaniem pracy – to sami dotyczy kosztów transportu, zakwaterowania i wyżywienia. Po trzecie, sprawdzone firmy dbają o bezpieczeństwo pracowników, umożliwiając kontakt z opiekunem kontraktu i firmą poprzez całodobowy telefon alarmowy i infolinię.

Reklama

Zawsze przed podpisaniem umowy należy sprawdzić wiarygodność firmy. Na temat legalnego pośrednika można znaleźć wiele informacji i opinii, choćby w internecie. Taka firma jest także wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.

Wiele osób, zwłaszcza kobiet, decyduje się na pracę dla opiekunek w Niemczech i Wielkiej Brytanii z uwagi na atrakcyjne warunki finansowe – dużo wyższe niż w kraju. Najczęściej opiekunki mają zapewnione także zakwaterowanie i wyżywienie w domu podopiecznego. Agencje zapewniają także ubezpieczenie oraz zwrot kosztów za podróż.

Zarobki zależą przede wszystkim od regionu, do jakiego się wyjedzie. I tak na przykładzie Niemiec, we wschodnich landach opiekunki mogą zarobić ok. 2000 euro brutto miesięcznie, a w bogatszych landach zachodnich zarobki są wyższe – średnia wynosi ok. 2300 euro. Jeśli chodzi o kwoty netto, to zarobki w Niemczech oscylują w granicach od ok. 1000 do 1400 euro miesięcznie. W okresie wakacyjnym i świątecznym można zarobić nawet 1500 euro. Wiele firm oferuje także premie za polecenie do pracy nowego opiekuna.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama