5 sposobów leczenia nadżerki
Udostępnij Google News
Zdrowie

5 sposobów leczenia nadżerki

Nadżerka to jedno z najczęściej występujących schorzeń ginekologicznych u kobiet. Jest to niewielka ranka lub ubytek błony śluzowej pokrywającej część pochwową szyjki macicy. Zobacz jak leczone są nadżerki.

 1. Koagulacja chemiczna

Zabieg ten stosowany jest do nadżerek o małych rozmiarach. Polega na nałożeniu preparatu chemicznego wokół powstałej nadżerki, który powoduje martwicę tkanek. Zabieg zazwyczaj należy powtórzyć kilkukrotnie. Równocześnie podawane są hormonalne globulki dopochwowe, które przyspieszają gojenie się rany.

 2. Kriokoagulacja

Zabieg ten polega na wymrażaniu ciekłym azotem tkanek. Najczęściej stosowany jest przy małych nadżerkach. W przypadku większych zmian zdarza się, ze konieczne jest powtórzenie go. Gojenie ran po zabiegu trwa 4-6 tygodni. W tym czasie pojawiają się wodniste upławy.

 3. Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja stosowana jest w przypadku średnich i dużych zmian. Wykonuje się ją w znieczuleniu. Podczas zabiegu wypalane są tkanki za pomocą iskry elektrycznej. Gojenie się ran trwa około miesiąca i towarzyszą mu upławy o nieprzyjemnym zapachu. Po elektrokoagulacji pozostają twarde blizny, które mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić, kobiecie zajście w ciążę donoszenie jej i poród dziecka. Dlatego też tej metody leczenia nie stosuje się u młodych, jeszcze nie posiadających dzieci kobiet.

 4. Fotokoagulacja

Fotokoagulacja polega na zniszczeniu nieprawidłowych komórek za pomocą promieni lasera. Zabieg jest bezbolesny i nie pozostawia blizn. Można go stosować niezależnie od wielkości nadżerki. Polecany jest kobietom, które jeszcze nie rodziły a chcą mieć w przyszłości potomstwo.

 5. Elektrokonizacja

Zabieg ten stosowany jest w przypadku dużych nadżerek z podejrzeniem zmian nowotworowych. Polega on na wycięciu fragmenty szyjki macicy ze zmianami za pomocą specjalnego noża elektrycznego. Zabieg przeprowadzany jest pod narkozą. Pobrany wycinek tkanki wysyłany jest do badania hepatologicznego. Rany po zabiegu goją się 2-3 miesięcy. Elektrokonizacja nie jest stosowana u młodych, nierodzących jeszcze kobiet.

 Nadżerka to schorzenie dość często występujące u kobiet w różnym wieku. Dzięki nowoczesnym metodom diagnostycznym można ją szybko zdiagnozować i wyleczyć. Ważne jest jednak, aby odwiedzać swojego ginekologa, ponieważ tylko podczas badań można wykryć nieprawidłowości w tym również nadżerkę.

Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie