Skoki rozwojowe u dzieci - czym są i jak je rozpoznać?
Przejdź do galerii zdjęć
Pierwsze lata życia dziecka to ciągłe zmiany. Dziecko od pierwszego dnia po narodzinach uczy się nowych rzeczy i doskonali zmysły. Taki natłok informacji może małego człowieka przytłoczyć. Rozwój dziecka zależy od jego indywidualnych cech, natomiast są pewne momenty, gdzie wszystkie dzieci przeżywają te same kryzysy, po których nabywają nowych umiejętności. Skoki rozwojowe to właśnie te etapy. Czym są i jak je rozpoznać?
Reklama
Skoki rozwojowe u dzieci skąd się wzięły?
Wszystko zaczęło się od książki pewnego holenderskiego małżeństwa ,, The wonder weeks”, gdzie Państwo Xaverius opisali zjawisko, nazwane przez siebie- Skokami rozwojowymi. Autorzy badali szympansy w Tanzanii i na podstawie zachowań ich młodych zauważyli pewne prawidło. Otóż zachowanie małych szympansów, co jakiś czas ulegało pogorszeniu, jednak po tym czasie, uczyły się one czegoś nowego. Ponadto w okresie tym, bardziej lgnęły do matki i miały mniejszy apetyt. Pan Xaverius biolog oraz jego żona psycholog i antropolog, zaczęli się zastanawiać, czy aby przypadkiem podobnie nie jest u ludzi. Zbadali oni więc zaobserwowane zjawisko u dzieci i okazało się, że jest podobieństwo. Rozwój dziecka to złożony proces. W okresach, kiedy dziecko ma nabyć nową umiejętność lub rozwinąć dany zmysł, jego zachowanie ulega zmianie.
Mózg pracuje na wysokich obrotach i dochodzi do kryzysu, czyli burzy, po której wychodzi słońce.
Jakie skoki wyróżniamy i kiedy się ich spodziewać?
Skoki rozwojowe u dzieci pojawiają się co jakiś czas, mniej więcej w podobnych odstępach czasu i każdy z nich niesie coś nowego. Oto skoki rozwojowe, które wyróżniamy:
Może zacząć wydawać pierwsze dźwięki.
Ogląda też zabawki, ale szybko się nudzi, w związku z tym zaczyna się wiercić i obracać.
Ruchliwość twojego malucha idzie w parze z wielką ciekawością. Wie już, że pewne przedmioty są przypisane do konkretnej funkcji, np. gdy widzi łyżkę, to rozumie, że to pora karmienia.
Reklama
- Świat wrażeń.
- Świat wzorów.
Reklama
- Świat niuansów.
- Świat wydarzeń.
Reklama
- Świat relacji.
- Świat kategorii.
Reklama
- Świat sekwencji.
- Świat programów.
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: skoki rozwojowe u dzieci
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Następny artykuł
Czytaj więcej
Stulejka u dziecka: Kiedy powinniśmy zacząć się martwić?
Stulejka u dziecka to stan, w którym napletek nie może być prawidłowo odsunięty od główki prącia. Jest to często spotykane zjawisko u chłopców i zazwyczaj jest całkowicie normalne i fizjologiczne. W większości przypadków stulejka u dziecka ustępuje samoistnie w ciągu pierwszych kilku lat życia. Jednak w niektórych sytuacjach może być konieczne leczenie.
Skoki rozwojowe u dziecka: Mit czy rzeczywistość?
Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego Twoje dziecko nagle zaczyna robić postępy w swoim rozwoju, a następnie nagle wydaje się cofać? To może być spowodowane tzw. "skokami rozwojowymi". Skoki rozwojowe są terminem używanym do opisania okresów intensywnego rozwoju u dzieci, które są zauważalne zarówno w ich zachowaniu, jak i umiejętnościach. Ale czy te skoki rzeczywiście istnieją? Czy to tylko mit? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu tematowi.
Rozwój mowy dwulatka: Czy coś Cię niepokoi?
Wielu rodziców zastanawia się, jak powinien przebiegać rozwój mowy u dwulatka i czego powinni się wystrzegać. W tym artykule omówimy, jakie są typowe etapy rozwoju mowy u dwulatka, jakie objawy mogą wskazywać na problemy w tym obszarze i kiedy warto skonsultować się z logopedą.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl