jak rozmawiać w związku

Jak rozmawiać w związku, by być wysłuchanym i zrozumianym

Przejdź do galerii zdjęć
Trudno mówić o dobrym i udanym związku, jeżeli dwoje ludzi nie umie się dogadać i rozmawiać ze sobą. Podstawą udanej konwersacji jest być zrozumianym i wysłuchanym. Codzienne rozmowa pomaga budować więź i rozwija nas samych, jako ludzi.
Reklama

Ogólne zasady, udanej konwersacji

Komunikacja w związku jest ważna, ale nie tylko. Umiejętność poprawnego prowadzenia rozmowy, tak aby nasz rozmówca, chętnie wracał do nas, to podstawa w każdej relacji. Na udaną rozmowę składają się:
  • Jasny i dostosowany do rozmówcy przekaz.
  • Czynne słuchanie.
  • Reagowanie adekwatnie do wątku.
  • Odpowiadanie .
  • Zrozumienie tego, co chciano nam przekazać.
  • Empatia.
Podstawą tego natomiast, jak rozmawiać w związku i nie tylko, jest szacunek do rozmówcy, tego, co mówi i co w związku z tym czuje. Dlatego, nawet jeżeli z czymś się nie zgadzasz lub masz odmienne zdanie, nie atakuj i nie obrażaj drugiej osoby.

Jak rozmawiać w związku?

Rozmowa z partnerem, nawet taka codzienna, może być trudna. Często pary skarżą się, że zaczynają rozmawiać, o zakupach a kończy się to kłótnią i żadne nie wie, o co poszło. To efekt złej komunikacji. Komunikacja w związku to podstawa budowania zdrowej relacji. Kochankowie powinni umieć rozmawiać, ze sobą o sprawach ważnych, codziennych ale również o wszystkim i niczym. Rozmowa z partnerem powinna sprawiać nam przyjemność i odwrotnie. Przede wszystkim staraj się okazać zainteresowanie, dopytuj partnera, zachęcaj do rozmowy i dyskusji. Jeżeli pojawi się jakaś kwestia sporna, nie emocjonuj się, tylko niczym grecki demagog, staraj się rozumieć i być zrozumianym.
Reklama
Takie dyskusje ubogacają nas bowiem intelektualnie. Szacunek do drugiej osoby na co dzień, jak i w rozmowie to podstawa. Nie oceniaj i nie udzielaj rad, o które partner Ciebie nie prosił. Pamiętaj też, że partner to nie jest jasnowidz. Często będąc długo w związku, oczekujemy, że ta druga osoba zna nas tak dobrze, że rozumiemy się bez słów. Oczywiście, pewnie w wielu kwestiach tak jest, ale na ogół po to mamy środki przekazu, jak głos, gesty, czy mimika, żeby przekazywać informacje i komunikaty. Potem taka osoba myśli, że jej druga połówka jej nie rozumie, tymczasem, jej błędny lub niezrozumiały komunikat, jest powodem takiego stanu rzeczy.

Jak rozmawiać, by uniknąć kłótni?

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: jak rozmawiać w związku
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama