Jak rozmawiać w związku, by być wysłuchanym i zrozumianym
Udostępnij Google News
Związki

Jak rozmawiać w związku, by być wysłuchanym i zrozumianym

Trudno mówić o dobrym i udanym związku, jeżeli dwoje ludzi nie umie się dogadać i rozmawiać ze sobą. Podstawą udanej konwersacji jest być zrozumianym i wysłuchanym. Codzienne rozmowa pomaga budować więź i rozwija nas samych, jako ludzi.

Ogólne zasady, udanej konwersacji

Komunikacja w związku jest ważna, ale nie tylko. Umiejętność poprawnego prowadzenia rozmowy, tak aby nasz rozmówca, chętnie wracał do nas, to podstawa w każdej relacji.
Na udaną rozmowę składają się:

  • Jasny i dostosowany do rozmówcy przekaz.
  • Czynne słuchanie.
  • Reagowanie adekwatnie do wątku.
  • Odpowiadanie .
  • Zrozumienie tego, co chciano nam przekazać.
  • Empatia.

Podstawą tego natomiast, jak rozmawiać w związku i nie tylko, jest szacunek do rozmówcy, tego, co mówi i co w związku z tym czuje. Dlatego, nawet jeżeli z czymś się nie zgadzasz lub masz odmienne zdanie, nie atakuj i nie obrażaj drugiej osoby.

Jak rozmawiać w związku?

Rozmowa z partnerem, nawet taka codzienna, może być trudna. Często pary skarżą się, że zaczynają rozmawiać, o zakupach a kończy się to kłótnią i żadne nie wie, o co poszło. To efekt złej komunikacji. Komunikacja w związku to podstawa budowania zdrowej relacji. Kochankowie powinni umieć rozmawiać, ze sobą o sprawach ważnych, codziennych ale również o wszystkim i niczym. Rozmowa z partnerem powinna sprawiać nam przyjemność i odwrotnie. Przede wszystkim staraj się okazać zainteresowanie, dopytuj partnera, zachęcaj do rozmowy i dyskusji. Jeżeli pojawi się jakaś kwestia sporna, nie emocjonuj się, tylko niczym grecki demagog, staraj się rozumieć i być zrozumianym. Takie dyskusje ubogacają nas bowiem intelektualnie. Szacunek do drugiej osoby na co dzień, jak i w rozmowie to podstawa. Nie oceniaj i nie udzielaj rad, o które partner Ciebie nie prosił.
Pamiętaj też, że partner to nie jest jasnowidz. Często będąc długo w związku, oczekujemy, że ta druga osoba zna nas tak dobrze, że rozumiemy się bez słów. Oczywiście, pewnie w wielu kwestiach tak jest, ale na ogół po to mamy środki przekazu, jak głos, gesty, czy mimika, żeby przekazywać informacje i komunikaty. Potem taka osoba myśli, że jej druga połówka jej nie rozumie, tymczasem, jej błędny lub niezrozumiały komunikat, jest powodem takiego stanu rzeczy.

Jak rozmawiać, by uniknąć kłótni?

Źródło: pl.freepik.com
Udostępnij Google News Komentarze

Polecane dla ciebie