Połóg - czego możesz się spodziewać?
Udostępnij Google News
Zdrowie

Połóg - czego możesz się spodziewać?

Ciąża to duży wysiłek dla organizmu kobiety. O ile na temat porodu większość kobiet opowiada swobodnie, o tyle o tym, co dzieje się po nim, już nie. W szkołach rodzenia, połóg bywa zręcznie przemilczany, sprowadzając go tylko do krwawienia po porodzie. Jak wygląda i ile trwa połóg?

Czym jest połóg?

Połóg to okres około 6 tygodni (może trwać krócej, chociaż zdarzają się przypadki, że trwa dłużej) po urodzeniu dziecka, kiedy organizm stara się cofnąć większość zmian, które zaszły w organizmie w ostatnich 9 miesiącach. To ile trwa połóg, zależy od organizmu danej kobiety i jego zdolności regeneracyjnych. To jak go przeżyjesz, zależy od twojego organizmu. Część kobiet dość dobrze znosi ten czas, inne wolałyby o nim zapomnieć. Krwawienie w połogu, to również kwestia indywidualna. Mówi się, że połóg to taka długa miesiączka. Jednak krwawienie zwłaszcza w pierwszych dniach, jest dużo bardziej obfite, a skurcze macicy, która wraca do swoich normalnych rozmiarów, boleśniejsze. Warto również wspomnieć, że połóg to nie tylko krwawienie, ale również laktacja. Wiele kobiet w pierwszym miesiącu po porodzie rezygnuje z karmienia piersią, ponieważ nikt ich nie przygotował na to, co nadejdzie. A karmienie piersią, na początku jest trudne i bolesne. Organizm uczy się dopiero produkować mleko dla dziecka. Dlatego na początku w związku z huśtawką hormonalną, dochodzi do nawału pokarmu. Do tego dochodzi ból, który towarzyszy temu okresowi. Dlatego wiele kobiet, gdy orientuje się, co się dzieje, nie ma siły fizycznie i psychicznie karmić, dlatego decyduje się na podawanie dziecku mleka modyfikowanego.

Samopoczucie matki, to kolejny istotny aspekt połogu. Okres powrotu do normy, to również czas regulowania się gospodarki hormonalnej. W tym czasie kobieta czuje się źle nie tylko fizycznie, ale również psychicznie.

Alarmujące objawy, oraz czego nie robić

Może się wydawać, że w połogu wszystko dzieje się samo i po prostu trzeba przetrwać ten okres. Nic jednak bardziej mylnego. Połóg jest trudnym i potencjalnie niebezpiecznym, dla kobiety czasem. Bardzo istotna jest opieka lekarza oraz higiena w połogu. Należy zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące objawy takie jak:

  • białe kropki na sutkach, guzki oraz ból, może to sugerować zatkanie się kanalików mlecznych, co w efekcie może prowadzić do zapalenia piersi,
  • nagłe ustanie odchodów po porodowych, w takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza.
  • wysoka gorączka, oraz brzydki zapach odchodów połogowych,
  • problemy z raną po cesarskim cięciu, np. wydzielina ropna,
  • puchnięcie kończyn dolnych,
  • ból w stawach, wiele kobiet dotyka reumatoidalne zapalenie stawów po porodzie,
  • ropieje rana krocza,
  • znaczne, utrudniające funkcjonowanie, obniżenie nastroju.

Ponadto higiena w połogu jest bardzo ważna. W przypadku porodu naturalnego, jak i cesarskiego cięcia, należy pamiętać, aby każdorazowo, po skorzystaniu z toalety, się podmyć. Nie należy używać standardowych płynów do higieny intymnej, tylko raczej środki neutralne, czy hipoalergiczne. Nie powinno się tez korzystać z tamponów, czy kubeczków menstruacyjnych i regularnie wietrzyć krocze. Krwawienie w połogu, może nie być naszym jedynym powodem do dyskomfortu. Z powodu osłabienia mięśni, pojawiają się też trudności w oddawaniu moczu i stolca. Dlatego, należy uważać na wszelkie infekcje dróg moczowych i pilnować regularnych wypróżnień.

Kobiety po cesarskim cięciu, powinny regularnie przemywać ranę i delikatnie masować okolice blizny, tak aby uniknąć zrostów.

Połóg, a co potem?

Źródło: pl.freepik.com
Udostępnij Google News Komentarze

Podobne tematy

Polecane dla ciebie