Połóg - czego możesz się spodziewać?
Przejdź do galerii zdjęć
Ciąża to duży wysiłek dla organizmu kobiety. O ile na temat porodu większość kobiet opowiada swobodnie, o tyle o tym, co dzieje się po nim, już nie. W szkołach rodzenia, połóg bywa zręcznie przemilczany, sprowadzając go tylko do krwawienia po porodzie. Jak wygląda i ile trwa połóg?
Reklama
Czym jest połóg?
Połóg to okres około 6 tygodni (może trwać krócej, chociaż zdarzają się przypadki, że trwa dłużej) po urodzeniu dziecka, kiedy organizm stara się cofnąć większość zmian, które zaszły w organizmie w ostatnich 9 miesiącach. To ile trwa połóg, zależy od organizmu danej kobiety i jego zdolności regeneracyjnych. To jak go przeżyjesz, zależy od twojego organizmu. Część kobiet dość dobrze znosi ten czas, inne wolałyby o nim zapomnieć. Krwawienie w połogu, to również kwestia indywidualna. Mówi się, że połóg to taka długa miesiączka. Jednak krwawienie zwłaszcza w pierwszych dniach, jest dużo bardziej obfite, a skurcze macicy, która wraca do swoich normalnych rozmiarów, boleśniejsze. Warto również wspomnieć, że połóg to nie tylko krwawienie, ale również laktacja. Wiele kobiet w pierwszym miesiącu po porodzie rezygnuje z karmienia piersią, ponieważ nikt ich nie przygotował na to, co nadejdzie.
A karmienie piersią, na początku jest trudne i bolesne. Organizm uczy się dopiero produkować mleko dla dziecka. Dlatego na początku w związku z huśtawką hormonalną, dochodzi do nawału pokarmu. Do tego dochodzi ból, który towarzyszy temu okresowi. Dlatego wiele kobiet, gdy orientuje się, co się dzieje, nie ma siły fizycznie i psychicznie karmić, dlatego decyduje się na podawanie dziecku mleka modyfikowanego.
Samopoczucie matki, to kolejny istotny aspekt połogu. Okres powrotu do normy, to również czas regulowania się gospodarki hormonalnej. W tym czasie kobieta czuje się źle nie tylko fizycznie, ale również psychicznie.
Alarmujące objawy, oraz czego nie robić
Może się wydawać, że w połogu wszystko dzieje się samo i po prostu trzeba przetrwać ten okres.
Nic jednak bardziej mylnego. Połóg jest trudnym i potencjalnie niebezpiecznym, dla kobiety czasem. Bardzo istotna jest opieka lekarza oraz higiena w połogu. Należy zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące objawy takie jak:
W przypadku porodu naturalnego, jak i cesarskiego cięcia, należy pamiętać, aby każdorazowo, po skorzystaniu z toalety, się podmyć. Nie należy używać standardowych płynów do higieny intymnej, tylko raczej środki neutralne, czy hipoalergiczne. Nie powinno się tez korzystać z tamponów, czy kubeczków menstruacyjnych i regularnie wietrzyć krocze. Krwawienie w połogu, może nie być naszym jedynym powodem do dyskomfortu. Z powodu osłabienia mięśni, pojawiają się też trudności w oddawaniu moczu i stolca. Dlatego, należy uważać na wszelkie infekcje dróg moczowych i pilnować regularnych wypróżnień.
Kobiety po cesarskim cięciu, powinny regularnie przemywać ranę i delikatnie masować okolice blizny, tak aby uniknąć zrostów.
Połóg, a co potem?
Reklama
Reklama
- białe kropki na sutkach, guzki oraz ból, może to sugerować zatkanie się kanalików mlecznych, co w efekcie może prowadzić do zapalenia piersi,
- nagłe ustanie odchodów po porodowych, w takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza.
- wysoka gorączka, oraz brzydki zapach odchodów połogowych,
- problemy z raną po cesarskim cięciu, np. wydzielina ropna,
- puchnięcie kończyn dolnych,
- ból w stawach, wiele kobiet dotyka reumatoidalne zapalenie stawów po porodzie,
- ropieje rana krocza,
- znaczne, utrudniające funkcjonowanie, obniżenie nastroju.
Reklama
Reklama
Zobacz galerię zdjęć: połóg
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Obserwuj nas na
Udostępnij artykuł
Polecamy
Czytaj więcej
Połóg - ważny etap powrotu do formy po porodzie
Dzisiaj porozmawiamy o jednym z najważniejszych etapów w życiu każdej kobiety w ciąży - połogu. Narodziny dziecka to nie tylko wspaniałe doświadczenie, ale także czas, w którym Twoje ciało przechodzi wiele zmian i powraca do stanu sprzed ciąży. W tym artykule dowiesz się, jak długo trwa połóg, jakie problemy mogą się pojawić i jak sobie z nimi radzić. Gotowa? Zaczynamy!
Połóg po cesarce - pytania i odpowiedzi
Poród to niezwykłe wyzwanie dla organizmu każdej kobiety. W przypadku cesarskiego cięcia, proces powrotu do zdrowia może być nieco inny niż po naturalnym porodzie. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinnaś wiedzieć na temat połogu po cesarce. Odpowiemy na pytania, ile trwa połóg, czy coś w tym czasie będzie Cię bolało oraz kiedy będziesz mogła wrócić do aktywności seksualnej.
Połóg po porodzie - co musisz wiedzieć?
W końcu się doczekałaś. Trzymasz w swoich rękach upragnione i wyczekiwane maleństwo. Teraz już będzie „z górki”. No, nie do końca… To co dzieje się w organizmie młodej mamy w pierwszych tygodniach po porodzie to istne wariactwo! Połóg to szczególny okres w życiu kobiety, jednak często przemilczany. Tak wiele mówi się o ciąży, porodzie, a tak mało rozmawiamy o połogu. Jak wygląda połóg po porodzie naturalnym. Ile trwa? Czego się obawiać? Przygotuj się na to!
Reklama
Reklama
© 2024 ZaradnaKobieta.pl