Kobieta z noworodkiem na piersiach
Canva.com

Połóg po porodzie - co musisz wiedzieć?

W końcu się doczekałaś. Trzymasz w swoich rękach upragnione i wyczekiwane maleństwo. Teraz już będzie „z górki”. No, nie do końca… To co dzieje się w organizmie młodej mamy w pierwszych tygodniach po porodzie to istne wariactwo! Połóg to szczególny okres w życiu kobiety, jednak często przemilczany. Tak wiele mówi się o ciąży, porodzie, a tak mało rozmawiamy o połogu. Jak wygląda połóg po porodzie naturalnym. Ile trwa? Czego się obawiać? Przygotuj się na to!
Reklama

Czym jest połóg?

Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla Twojego organizmu. Połóg to jest właśnie czas na regenerację i powrót Twoich narządów do tzw. „formy”. W czasie tych kilku tygodni w Twoim organizmie dzieje się totalny „roller coster” – zarówno pod względem fizjologicznym, jak i psychologicznym.

Kobieta z noworodkiem na piersiach
canva.com

Krwawienie po porodzie naturalnym

W czasie połogu, pojawiają się tzw. „odchody połogowe”, czyli krwawienie z dróg rodnych. Ile się krwawi po porodzie naturalnym? To zależy. Przez pierwsze dni, krwawienie wygląda jak obfita miesiączka. Z upływem czasu, zmienia się kolor wydzieliny (na lekko różowy).

Reklama

Zmienia się też jej ilość. Po około 4 − 6 tygodniach krwawienie powinno ustąpić.

Jak dbać o higienę w czasie połogu?

Przez te pierwsze dni, używaj specjalnie do tego przeznaczonych podkładów higienicznych. Pamiętaj, żeby regularnie je wymieniać! Kiedy ilość wydzieliny się zmniejsza, możesz stosować zwykłe podpaski lub wkładki higieniczne. W połogu nie można jednak używać tamponów!

Inne dolegliwości połogowe

Połóg to nie tylko krwawienie. Wiele kobiet doświadcza również innych dolegliwości, takich jak bóle brzucha, skurcze macicy, ból pleców, ból sutków czy trudności z oddawaniem moczu. To wszystko jest normalne i związane z procesem powrotu organizmu do stanu sprzed ciąży. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości lub dolegliwości są bardzo silne, zawsze skonsultuj się z lekarzem.

Reklama
Brzuch kobiety po porodzie
Canva.com

Czas połogu

Okres połogu trwa zazwyczaj od 6 do 8 tygodni. To indywidualna sprawa i może się różnić u każdej kobiety. Ważne jest, aby dać sobie czas na regenerację i nie spieszyć z powrotem do codziennych obowiązków. Pamiętaj, że Twoje ciało przeszło ogromne zmiany i potrzebuje czasu, aby się zregenerować.

Czego unikać w czasie połogu?

W czasie połogu ważne jest, aby unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz intensywnego treningu. Staraj się odpoczywać, dbać o zdrową dietę i regularnie pić dużo wody.

Reklama

Pamiętaj, że połóg to czas, kiedy powinnaś skupić się na sobie i swoim zdrowiu.

Brzuch kobiety po porodzie
canva.com

Czas po porodzie: Jak w pełni zrozumieć połóg

Połóg po porodzie naturalnym to czas, który wymaga od ciebie cierpliwości, opieki i dbania o siebie. Pamiętaj, że każde ciało jest inne i każda kobieta może inaczej przeżywać ten okres. Bądź delikatna dla siebie, słuchaj swojego ciała i nie wahaj się szukać pomocy medycznej, jeśli czujesz się niepewnie. Połóg to czas, który pozwoli ci powrócić do pełni sił i cieszyć się macierzyństwem. Bądź dumna z siebie!

Reklama
Autor - Magda Czarnota
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.czarnota@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama